Nőtt a föld reálértéke

Felpörgött a földpiac tavaly, és az idén is ez várható. Az árak is emelkedtek, az adóhatóság adatait elemezve készült el a szokásos OTP Termőföld Értéktérkép. Kiderült, hogy csaknem 6 százalékkal drágult átlagosan a föld, ami hektáronként 2,236 millió forintot jelent. Vannak azonban helyek, ahol olcsóbb lett.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 06. 30. hétfő2025. 06. 30.

Kép: Még mindig biztos befektetés a termőföld

Nőtt a föld reálértéke
Még mindig biztos befektetés a termőföld
Fotó: Székelyhidi Balázs

Talán az egyik legpontosabb képet akkor kapjuk a hazai földpiac alakulásáról, ha a hivatalos adóhatósági adatokat elemezzük. Az adásvételek ezek szerint tavaly felpörögtek a némileg pangást jelentő 2023. év után, mert 38 százalékkal több földrészlet cserélt gazdát, míg az új tulajdonoshoz került területek nagysága negyedével nőtt. Ez konkrétan azt jelenti, hogy 29,1 ezerről 2024-ben 40,1 ezerre emelkedett az adás­vételek száma, míg az érintett terület meghaladta a 46 ezer hektárt. Az előzőekből következik, hogy tavaly több, kisebb terület talált gazdára, mint a korábbi években, az eladott földterület átlagosan alig volt több mint 1 hektár. 

Az árak is emelkedtek egy év alatt: az átlagos 2,112 millióról 2,236 millióra, ami 5,9 százalékot jelent. Mivel a 2024-es infláció Magyarországon átlagosan 3,7 százalék volt, így elmondható, hogy a földek reálértéke is meghaladta az előző évit. 

A legdrágább termőföldátlagár 2024-ben Pest vármegyében volt 2,833 millió forintos hektárárral, s Hajdú-Bihar és Tolna is átlépte a 2,7 milliót. A legolcsóbban továbbra is a nógrádi földekhez lehet hozzájutni, ahol nem éri el az 1,4 millió forintot az átlag hektáronként. Érdekes módon a legjobban, 20 százalékkal Veszprém vármegyében emelkedtek az árak, majd Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna következik 10 százalék körüli drágulással. Az egy elemzést is megér, hogy vannak vármegyék, illetve országrészek, ahol még csökkent is az ár, ilyen Békés és Csongrád-Csanád. Itt az okokat a szakemberek a klímaváltozásra vezetik vissza, mivel óriási aszálykárok e területeken fordultak elő leginkább, s ez okozta a 2-3 százalékos ármérséklődést. Általában igaz, hogy az aszály által kevésbé érintett területek, illetve az öntözhető földek értéke nő évről évre, míg az időjárásnak kitettekért kisebb az érdeklődés. 

Ez egyébként meglátszik a művelési ágankénti árváltozás összehasonlításában is. A gyep- és a kert-gyümölcsös kategóriánál 1-2 százalékos árcsökkenés volt tavaly. 2024-ben a szőlőterületek 5,6, a szántók 2,4, míg az erdőterületek 1,5 százalékkal drágultak. Már említettük, hogy a termőföld értéke megmaradt tavaly is, sőt 2010-ig visszanézve a föld ára 400 százalékot növekedett 2024-ig. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek