Az utóbbi hetekben veszélyesen kiszáradt a kertek talaja.
Kép: Az utóbbi hetekben veszélyesen kiszáradt a kertek talaja.
Az utóbbi hetekben veszélyesen kiszáradt a kertek talaja. Már nemcsak a kisebb, gyökereikkel a talaj felső részét elérő zöldségeink és dísznövényeink igényelnek öntözést, hanem a nagyra növő, akár méteres mélységig elérő fáink is. Mindegy, hogy gyümölcs- vagy díszfáról van szó, itt az ideje ezeket is locsolni. Egy nagyobb, nagyjából 3-5 méteres fa hetente legalább 2-3 száz litert igényel ahhoz, hogy ne érje kár. Egy fiatal fának is egy-egy alkalommal 30-40 liternyi kell. Egy ribizli- vagy nagyobb szederbokor szükséglete 20 liter. Nem csak az idei termésről van szó – ezek nagy részét el is dobhatja a fa a következő hetekben, a nyár végéig, mint történt tavaly, különösen az almánál, de még a körténél is –, hanem a jövő éviről is. Ugyanis a legtöbb növényünk éppen a nyár közepétől fejleszti ki azokat a rügyeit, melyekből jövőre várható virág, termés. A vízpótlással ezek fejlődését is segítjük.
Nem mindegy, hogy milyen az ültetőközeg, a talajfelszín. Sokan cserepekben nevelnek dísznövényt, és tapasztalják, azt legalább kétszer olyan gyakorta kell locsolni, hogy ne kezdjenek el hervadozni, mint a szabad földben nevelkedő társaikat. Sőt, egy világosabb cserépben is jobb a növények kondíciója, mint a fekete, műanyag cserépben, ládában nevelté. A tűző napon az utóbbiakban a gyökereket körbevevő talaj akár 40-50 fokra is felmelegedhet! Ezért sem szabad ezeket addig hideg csapvízzel öntözni, míg el nem jön az enyhet adó este.
A talajt is érdemes takarni, ez egyrészt csökkenti a párologtatást, másrészt a színe miatt sem melegszik fel annyira, mint egy sötét föld. Sokan a gyomosodást akadályozó agrofóliával borítják a zöldségek – paprika, paradicsom stb. ágyás – környezetét. Ezek általában fekete vagy sötétszürke színűek. Annyira felmelegednek, hogy rájuk sem lehet térdelni! Nos, ezek alatt a talaj is forró, a környezetük is a szokásosnál melegebb, ami szintén a növény párologtatását növeli. Az ilyen fóliákra is érdemes világos mulcsot szórni, például szalmát, szénát.
Miként öntözzünk? A legjobb a folyamatos ellátást adó csepegtető berendezés. Ha ez nincs, akkor a fákat, bokrok alját egy nagyobb adagnyi vízzel segítsük. A kötöttebb talaj esetében jobb egyszerre kijuttatni, míg homokos esetében osszuk több részre a vízadagot, mert az könnyen elvész a növény számára, ha egyszerre juttatjuk ki.