Kezdenek kimerülni a balkon virágai

A nyár második felére a szépen virágzó növényeink kezdenek megfáradni. Tápanyagot és még más törődést is igényelnek.

Házunk tájaohgy 2025. 07. 28. hétfő2025. 07. 28.

Fotó: MW Kiss Annamarie

Kezdenek kimerülni a balkon virágai Fotó: MW Kiss Annamarie

Aki korán, már a tavasz második felében beszerzett virágzó muskátlitöveket elültette, azoknál a növényeknél így a nyár második felére elfogyhattak a talajból fontos tápanyagok. Ráadásul a nagy hőségben sokan friss csapvízzel locsolnak, ami miatt – főleg a futófajták – a levelei sárgulni kezdhetnek. Ez a klór miatt van, amire sok növény érzékeny. Ilyen a futómuskátli ­mellett a petúnia, a hortenzia is. Ezért legalább egy napon át pihentetett csapvizet használjunk, de a legjobb az összegyűjtött esővíz.

A víz más gondot is okozhat. A túl sok állandó párát biztosít az alsó leveleknél, ami miatt több gombás és baktériumos betegség is kialakulhat. Főként az olyan cserepeknél, ládáknál látni ezt, amelyek árnyékban, félárnyékban vannak. A muskátli szereti a napot, igazán sok virágot akkor hoz, ha süti a nap. Az sem jó azonban, ha nagyon meleg a környezet – például egy ablakpárkányon akár 50 fok is lehet napközben. 

Fent már említettük, hogy kezdenek kimerülni az eredeti talajok, ezért tápoldatozni is illik a muskátlikat, de ezt se vigyük túlzásba! Elég hetente egyszer adni, és tényleg tartsuk be az előírásokat, ne adagoljuk túl a tápot, megfelelően hígítsuk fel, mert ellenkező esetben megégethetjük az oldattal a gyökereket! 

Visszatérve a betegségekre: ha a levelek alján sárgás, barnás kicsi kidudorodásokat és némi levélsárgulást látunk, az a muskátlirozsda gombásodás. Amennyiben a levélen ék alakú sárgulást, majd elhalást észlelünk, akkor vélhetően baktériumos fertőzés alakult ki. Akad még egy-két gombás levélbetegség, de a lényeg, hogy réztartalmú permetezéssel védekezhetünk. Jobb megelőzni a fentiek kialakulását, ezért akár 3 hetente is használhatjuk a szereket. Az öntözést is ritkítsuk, a muskátli különben is akkor érzi jól magát, ha a talaja szinte teljesen kiszárad, majd ismét kap, de nem túl sok vizet. Jobb úgy locsolni, hogy a leveleket nem éri víz, tehát a tövénél, a földre engedjük az öntözővizet vagy tápoldatot.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!