Veszélyben a hazai gázellátás

Oroszország nem hivatalos úton figyelmeztette Magyarországot, hogy januárban gondok lehetnek a gázellátással, mert Moszkva úgy látja, Ukrajnával nem tud megegyezni az oda eladott gáz árának kifizetéséről. Így elképzelhető, hogy elzárják a csapot. Csakúgy, mint két éve.

Hírek, információk2008. 12. 23. kedd2008. 12. 23.
Veszélyben a hazai gázellátás

Informális figyelmeztetést kaptunk az orosz féltől, hogy korlátozásokat vezethetnek be a gázszolgáltatásban a Kijev és Moszkva között zajló földgázvita miatt - nyilatkozta az InfoRádiónak Kutas István, az E.ON Földgáz Zrt. kommunikációs vezetője. Mint figyelmeztetett, elképzelhető, hogy mint két évvel ezelőtt, elzárják a gázcsapokat.

Eddig az oroszok az ilyen vitákat úgy intézték, hogy betöltötték a vezetékrendszerbe a Magyarországnak és a nyugat-európai országoknak szánt gázt, de az ukránokét nem. Idén tavasszal az „adagunk" maradéktalanul megérkezett, de volt, hogy nem jutott el a célig, mert az ukránok állítólag kivettek a tranzitgázból - fejtette ki Kutas István.

Lehet, hogy kevesebb gáz érkezik hazánkba, de ez elképzelhetetlen, hogy kelet felől egyáltalán ne jöjjön földgáz, hiszen akkor tönkremenne a csőrendszer. Az időjárási körülmények viszont eddig segítettek minket, mivel jóval kevesebb gáz fogyott, mint általában az évnek ebben az időszakában, azaz több gáz van a tárolókban - mutatott rá a kommunikációs igazgató.

Gáztározók ügyében jó helyzetben vagyunk, 3,8 milliárd köbméter a tározókapacitásunk, ebből naponta maximum ötvenmillió köbméter földgázt tudunk kivenni. Ez a csúcskapacitásunk, ami egy hideg téli napon az ország felének az ellátására elég. A tárolóink ráadásul jelenleg 90 százalékos telítettségűek.

Szavai szerint az utóbbi időben az enyhe időjárás miatt főként importból láttuk el az országot. Ugyanakkor fel vagyunk készülve a hidegre és arra is, hogy elhúzódik az ukrán-orosz válság. Készleteink több hónapra elegendőek, a fő kérdés az, hogy naponta mennyit tudunk szállítani, és mennyit kell kivenni a tározókból.

A csúcskapacitást ugyanis Kutas István elmondása szerint tíz napig tudjuk tartani, ha tovább húzódik a vita, akkor a nyugati importot kell fokozni, vagy többet kell vásárolni a hazai kitermelésből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek