Igazolni is kell a kötelező biztosítást!

Autósok, figyelem! Akinek még nincs, három napon belül igazolást kell szereznie a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása érvényességéről. A díjat be kell fizetni és az erről szóló dokumentumot pedig magunknál hordani.

Hírek, információkBudai Horváth József2009. 01. 27. kedd2009. 01. 27.
Igazolni is kell a kötelező biztosítást!

Az az autós, aki a biztosítójától január 30-ig nem kapott sem csekket, sem igazolást kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása (kgfb) megfizetéséről, annak tudnia kell: az autós felelőssége, hogy a kötelező meglétét a hatóság kérésére igazolja. Ugyanakkor sokan vannak, akik a biztosítójuktól mindmáig a csekket sem kapták meg, így fizetési kötelezettségének sem tudtak eleget tenni.

Aki a biztosítási kötvényben szereplő határidőt több mint 30 nappal átlépi, biztosítás nélkül marad. Ennek legsúlyosabb következménye pedig nem is rendőri büntetés, hanem az okozott károkért viselt felelősség. Aki pedig súlyos, személyi sérüléssel járó baleset okoz, akár az egész életére szóló anyagi következményekre is felkészülhet – tudtuk meg a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) szakemberétől.

A biztosítók egy része ma már hatvannapos díjhalasztást is felajánl az ügyfeleinek. Ekkor a díj befizetése kevésbé sürgető, hiszen nem fenyeget a biztosítás megszűnésének veszélye. A jelenleg érvényben lévő rendelet értelmében azonban a közúti ellenőrzés során már január 31-én is kérhetik a biztosítás érvényességének igazolását. Ilyenkor az igazolás hiánya már önmagában is szabálysértésnek minősül, függetlenül attól, hogy a gépjármű üzembentartója egyébként rendelkezik-e érvényes biztosítással. A biztosítási ajánlat a halasztott díjfizetés által adott határidő lejártát követően önmagában nem alkalmas a biztosítási fedezet igazolására, s mindemellett a díjfizetés igazolása is elengedhetetlen.

A közúti ellenőrzés során a biztosítási szerződés megkötését a biztosítási kötvény vagy a biztosító által kiállított igazolólap igazolja. A biztosítási szerződés díjfizetéssel történő folyamatos hatályban tartását pedig az adott díjfizetési időszakra vonatkozó, a befizetést igazoló készpénz-átutalási megbízás feladóvevénye (csekk), vagy a biztosító által kiállított bizonylat tanúsítja.

Amennyiben az üzembentartó a kötelező felelősségbiztosítását nem készpénzátutalási megbízással, hanem csoportos beszedéssel vagy banki átutalással fizeti, a közúti ellenőrzés során a rendőr nem köteles elfogadni az erről szóló banki igazolást, mivel a jogszabály értelmében a biztosítási fedezet fenntartását ebben az esetben csak a biztosító által kiállított, a biztosítási díj megfizetését igazoló bizonylattal (díjfizetési igazolás) lehet igazolni.

– Ha még nincs a kezünkben a díjfizetésről szóló csekk vagy biztosítói igazolás, a legcélravezetőbb, ha ott járunk utána az elmaradt számlának, ahol a biztosításunkat megkötöttük – javasolja Cselovszki Zsolt, a FBAMSZ gépjármű-biztosítási szekciójának elnöke. – Ez általában az adott biztosító ügyfélszolgálata, vagy a biztosítási alkusz. Hatvannapos díjhalasztás híján legkésőbb péntek délutánig érdemes gondoskodni az első díj befizetéséről. Ha pedig hatvannapos díjhalasztást kaptunk, arról vagy a biztosítási kötvényt, vagy a biztosító által kiállított igazolólapot szerezzük meg. Fontos, hogy ebben az esetben sem szabad megfeledkezni a további egy hónappal kitolt fizetési határidő szigorú betartásáról.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek