Nem lesz szén-dioxid térkép!

Folytatódik a csúcstechnikai kudarcok sorozata: most egy amerikai légkörkutató műhold fellövése nem sikerült teljesen, a szerkezet az óceánba zuhant.

Hírek, információkV. Kolos2009. 02. 25. szerda2009. 02. 25.
Nem lesz szén-dioxid térkép!

A NASA (az amerikai Nemzeti Légügyi és Űrhajózási Hivatal) közlése szerint az Orbiting Carbon Observatory (OCO) nevű szerkezet – ez nagyjából annyit tesz, mint pályán keringő szénmegfigyelő – egy Taurus hordozórakéta terheként indult az amerikai légierőnek a kaliforniai Vandenbergben lévő támaszpontjáról. Csakhogy valami gubanc miatt a műhold nem tudott kellő időben leválni a hordozóeszközről, ezért nem állt rá az előre kijelölt, 645 kilométeres magasságú geopoláris pályára. A rakéta harmadik fokozata, amelyről nem tudott leválni a műhold, később rakományostól zuhant Antarktisz szomszédságában az óceánba. Hogy mi volt a baleset oka, egyelőre még vizsgálat tárgyát képezi.

A 278 millió dollárba kerülő program keretében az OCO segítségével lehetett volna az atmoszférában lévő szén-dioxid eloszlásáról átfogó térképet készíteni – a műhold feladata tehát  az lett volna, hogy fölmérje a kibocsátó forrásokat és az elnyelő helyeket.

Hát, sajnos nem lesz globális térkép, egyelőre legalábbis. Léteznek ugyan erre valamilyen szinten képes műholdak, de azok korántsem alkalmasak önmagukban az ilyen sokrétű és átfogó feladat elvégzésére – ezért is készült az OCO. És milyen az élet? Mire a nagyhatalmak – a szén-dioxid-kibocsátásban nagyok – valahogyan megegyeztek végre az üvegházhatás csökkentésére teendő erőfeszítések mikéntjében és hogyanjában, íme, a véletlen megfosztja őket a monitorizálás legfőbb eszközétől. A szabotázselméletek hívei mondhatnák: a műholdat eleve rosszul állították össze a mega-szén-dioxidot kibocsátó vállalatok által lepénzelt készítői. A paranoiások figyelmeztethetnének: bizonyosan valamelyik terroristaszervezet keze van az esetben, merthogy valójában csakis valami új űrfegyver lehetett az OCO.

Én meg csak azt mondom: ha ilyesmi megtörténhet egy ekkora összeget – még egyszer: 278 millió dollárt – felemésztő program keretében, egy mondhatni rutinszállítás alkalmával, akkor a pénzt inkább az égig érő bab kitenyésztésébe kellett volna fektetni, mert annak a tetejéről is lehet méricskélni a gázt, s közben még fogyaszt is a szén-dioxidból.

Amiről a hírek nem szólnak: a szatellit becsapódás előtt részben elégett. Ilyen-olyan oxidokká.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek