Jövőre traktorral mehetünk Szerbiába?

Még az idén megnyílhat egy új magyar-szerb határátkelő Ásotthalom és Királyhalma között. Többek között erről is szó esett azon a találkozón, ahol Csongrád megye és a Vajdaság Autonóm Tartomány képviselői tárgyaltak a határon átívelő együttműködés irányairól.

Hírek, információkTanács Gábor2009. 03. 26. csütörtök2009. 03. 26.
Jövőre traktorral mehetünk Szerbiába?

Új határátkelő Ásotthalomnál, a régi Röszke-horgosi átkelő újranyitása, szerb vízummentesség az Európai Unió irányába és ezenkívül is kiterjedt együttműködés gazdasági, ökológiai és kulturális téren – ezek voltak a fő témák tegnap Szabadkán, ahol a Csongrád Megyei Közgyűlés, illetve a Vajdasági Tartomány európai integrációs bizottságai tartottak közös megbeszélést. – Sikerült megállapodni a közös munka kereteiről – summázta a tárgyalásokat Zakar Péter, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke.

Az együttműködés elsődleges célja a határon való átlépés megkönnyítése. Az új ásotthalmi átkelő létrehozásához elsősorban a szerb félnek kell a zsebébe nyúlnia, azon az oldalon harminc kilométer utat kell megépíteni. A magyar fél csak akkor tud forrásokat szerezni az átkelő megnyitására, ha Szerbia garanciát vállal, hogy az infrastruktúra még az idén elkészül. A másik fontos kérdés a régi horgosi átkelő újranyitása, mivel jelenleg csak az autópályán lehet átlépni a határt, arra pedig munkagépek, például traktorok, nem hajthatnak fel. De szabálytalanul kel át a határon minden gyalogos és kerékpáros is, akik szintén nem léphetnének az autópályára. Erről is folynak a tárgyalások, de konkrétumok nem hangzottak el

Májusban az együttműködésről egy keretegyezmény is aláírásra kerül, amelyet az áprilisban felálló munkacsoportok készítenek elő. A határforgalmon kívül a gazdasági szereplők, integrátor szervezetek és az önkormányzatok együttműködésének is külön munkacsoportja lesz, ahogy az ifjúsági kérdéseknek és a Tiszának is.

Szó volt a tanácskozáson arról is, hogy mit tehet a magyar fél azért, hogy a könnyebben, olcsóbban kaphassanak vízumot a szerbiai állampolgárok Magyarország és ezzel az EU irányába. Kozma József, a Csongrád Megyei Közgyűlés Európai Integrációs Biztosságának elnöke szerint a vízumkönnyítés irányába vezető folyamatot fel lehet gyorsítani, mivel az elsősorban bizalom kérdése: elhiszi-e az unió, hogy ha a szerbiai állampolgároknak megkönnyíti a belépést, azzal nem teremt-e lehetőséget visszaélésre. A magyar fél szerepe a folyamatban, hogy ezt a bizalmat erősítse.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek