Losonczi Áron megégette magát

Sem a magyar, sem a német iparjogvédelem történetében nem fordult még elő hasonló eset: egy óriáscéggel szemben pert nyert egy magánember. A csongrádi Losonczi Áron története következik.

Hírek, információkBorzák Tibor2009. 03. 04. szerda2009. 03. 04.

Kép: Losonczi çron, źvegbeton. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Losonczi Áron megégette magát
Losonczi çron, źvegbeton. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Annak idején beszámoltunk arról, hogy világszenzáció lett a csongrádi építészmérnök, Losonczi Áron találmánya, a fényáteresztő beton. Az amerikai Time magazin 2004. egyik legjelentősebb felfedezésének kiáltotta ki, Svédországban pedig állami támogatást kapott a szabadalmaztatása, és azóta is a földkerekség számos pontjáról érkeznek megrendelések.

Nem véletlen a lelkesedés, hiszen az építészeti és művészeti hasznosításra egyaránt alkalmas különleges termék a világon az egyetlen fényáteresztő anyag, amely egyben tömör és teherbíró. Losonczi szavait idézve: „nem volt nagy kunszt feltalálni”, csupán az optikai üvegszálat és a betont kellett társítani. Hogy ez miként lehetséges – no, az a titok. De a fiatalember kezdettől fogva tisztában volt azzal, hiába a szabadalom, azt bárki ellophatja.

És ez be is következett. A csongrádi feltaláló üvegbetonja iránt három évvel ezelőtt kezdett érdeklődni egy német multi cég, a HeidelbergCement AG. Annak ellenére, hogy elhúzódtak a tárgyalások, volt remény az együttműködésre, ám a végén mégsem írták alá a szabadalmi licencszerződést. Csakhogy a németek helyszíni tájékozódásuk során túl sokat tudtak meg az üvegbeton előállításának titkaiból, olyannyira sokat, hogy néhány hónap múltán saját termékkel rukkoltak elő, melyet hatalmas reklámkampány kísért. Még a laikus is észrevette a két portéka közötti hasonlóságot, de ez a németeket mit sem zavarta, sőt ők indítottak Losonczi ellen támadást, az elbírálás alatt álló európai szabadalmi bejelentését torpedózták meg.

Mindebből bonyolult és szövevényes történet kerekedett. Persze magyar részről sem maradhatott ennyiben: a Danubia Szabadalmi és Jogi Iroda közreműködésével kezdetét vette a „visszatámadás”, vagyis jogbitorlás miatt kérdőre vonták a német céget, noha túl sok reményt nem fűztek a helyzet megfordításához. Menet közben újabb és újabb akadályokat kellett leküzdeniük, mígnem tavaly év elején elkezdődhetett a bírósági per Münchenben. Ez sem volt felhőtlen időszak, mivel a német cég is talált kifogásokat. Tulajdonképpen akkor kezdett jóra fordulni Losonczi helyzete, amikor az európai szabadalom hivatalossá vált.

Tavaly októberben megszületett az ítélet, melyben elutasították a német vállalat kérelmét, és megállapították, hogy bitorolták a magyar találmányt. Az aktákat lezárták, de ezzel még nincs vége az ügynek, a kártérítés még hátra van. Mindeközben Losonczi Áron következő nagy dobására készül: hamarosan újabb találmánnyal jelentkezik a piacon. Erről azonban a termék védelme érdekében többet nem árult el.

Aki egyszer megégette magát...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek