Nem igazából mondott le Gyurcsány!

Nagy a valószínűsége annak, hogy a parlament csak Húsvét után, azaz április 14-ét követően fog szavazni, mert csak aznap fogja Gyurcsány Ferenc kezdeményezni a bizalmatlansági indítványt. Addig az MSZP három legfőbb vezetője kiválasztja Gyurcsány utódját. Közben más pártok is ötletelnek.

Hírek, információkO. Horváth György2009. 03. 21. szombat2009. 03. 21.

Kép: Gyurcsány Ferenc MSZP miniszterelnök a Parlamenti dolgozó szobájában interjút ad a Szabad Földnek. fotó: Habik Csaba 2009 01 19

Nem igazából mondott le Gyurcsány!
Gyurcsány Ferenc MSZP miniszterelnök a Parlamenti dolgozó szobájában interjút ad a Szabad Földnek. fotó: Habik Csaba 2009 01 19

Az MSZP kongresszusa csak egy naposra sikeredett Gyurcsány bejelentett lemondása miatt, ami nem is igazi lemondás. Akkor ugyanis már holnap a köztársasági elnök, vagyis Sólyom Lászlónak kellene megkezdenie a tárgyalásokat a pártokkal és határidőre megnevezni az általa miniszterelnöknek javasolt személyt, akit aztán a parlament választ meg kormányfővé.

Gyurcsány azonban nem lemondott, hanem azt jelentette be, hogy konstruktív bizalmatlansági indítványt terjeszt a T. Ház elé, magyarul szavazást kér arról, hogy a többség támogatja-e még. Ha igen, akkor akár maradhatna is. De nem akar, így vélhetően ugyanúgy fog távozni, mint ahogy jött: 2006-ban Medgyesy Péter addigi kormányfőt hasonló szituációban váltotta. Akkoriban Medgyesyt lemondatta az MSZP és helyébe Gyurcsány lépett.

Most hasonló menetrend szerint akarják a szocialisták Gyurcsány helyét betölteni, s igyekeznek mindent elkövetni, hogy a kormányfőváltás körüli hercehurcából nehogy előrehozott választás legyen. Azon ugyanis nagyjából kétharmados többséggel a Fidesz kerülne hatalomra. A tét tehát most az, miként lehet az egész kormányfői cserét úgy levezényelni, hogy Gyurcsány távozzon, de az utódja csakis szocialista politikus – vagy legalább az MSZP által favorizált személy – legyen.

A kongresszus döntése értelmében Gyurcsány Ferenc pártelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Simon Gábor, a választmány elnöke minden estre már ma megkezdi az utód kiválasztásáról a tárgyalásokat, s holnaptól más pártokkal is egyeztetnek. Aztán április 5-én egy rendkívüli MSZP kongresszuson megpróbálják a párt támogatását is megszerezni a döntéshez. Potenciális utód neve még nem hangzott el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek