Összefogás az iskolai agresszió ellen

Lassan minden héten olvashatunk olyan híreket, ahol középiskolások agresszíven viselkednek tanáraikkal vagy diáktársukkal szemben. Sőt a fizikai atrocitásokról fénykép-, illetve videofelvételeket is készítenek abban a reményben, hogy ettől a népszerűségük nagyobb lesz az iskolájukban és a környéken

Hírek, információkGray Tamás2009. 03. 12. csütörtök2009. 03. 12.
Összefogás az iskolai agresszió ellen

Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa új cselekvési tervet hirdetett meg a fiatalok körében növekvő agresszió mérséklésére. A sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az állami szervek összefogására és különös odafigyelésre van szükség ahhoz, hogy a gyermekek fejlődése ne legyen veszélyben: – A tolerancia és szolidaritás értékeit kell újra hangsúlyozni. – Szerinte az emberi méltóságra talán a közvetlen fizikai agressziónál is veszélyesebbek az interneten megjelenő, nem ellenőrizhető, provokatív tartalmak, melyek sok esetben személyiségi jogokat is sértenek.

Herczog Mária szociológus, Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület elnöke szerint ezért a gyermekeknek – kötelezettségeik mellett – a jogaikat is szükséges megismerni: – A helyzet attól válik súlyossá, hogy a felvételeken a retorzió iránti vágy látszódik. Kicsi kortól kezdve pozitív példák megjelenítésére lenne szükség, hogy saját jogaikat ismerjék és mások jogait tiszteletben tartsák.

A sajtótájékoztatón Földi László, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal munkatársa felmutatta a Compasito című kiadványt, melyet az Európa Tanács állított össze gyermekjogi és emberi jogi kérdések oktatására. Földi szerint széles együttműködésre, az érintettek tudatos viselkedésére és új attitűdök elsajátítására van szükség.

– A családok anyagi és térségi helyzete nagyban meghatározza a gyermekjog érvényesülését – mondta Rauh Edit esélyegyenlőségi szakállamtitkár. Emlékeztetett: hazánkban 47 kistérségben élnek gyermekek mélyszegénységben. A társadalmi kohézió erősítése és az esélyegyenlőség megteremtése lesz a feladat a jövőben. Ennek érdekében átalakítják a köztisztviselők képzését, figyelmet fordítva az anti-diszkrimináció oktatására.

Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa egy szociológiai felmérés koncepcióját vázolta fel, melyet a jövő hónapban kívánnak elvégezni országszerte (és Nagyváradon is) a 11. évfolyamos diákok körében. Mint mondta: fontos feladat az oktatási szereplők biztonságát garantálni, és ennek érdekében a zárt pedagógiából kilépni. A helyi tanárok, polgármesterek, rendőrök, egyházi személyek együttműködése segíthet kezelni a problémát azzal, hogy elmondják és összegzik a tapasztalataikat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek