Börtönkomfort vagy zsúfolt cellák?

Végletes körülmények a magyar börtönökben. Az új, magántőkéből épült intézetek komfortosak, akár egy legénylakás, máshol viszont százéves zárkákban szoronganak a rabok.

Hírek, információkPalágyi Edit2009. 04. 08. szerda2009. 04. 08.
Börtönkomfort vagy zsúfolt cellák?

Akár a tizenhat-tizennyolc személyes zárkák zsúfoltságát és az összezártsággal járó erőszakot is kénytelenek elviselni a rabok, ha a régi, zsúfolt börtönépületeink valamelyikébe kerülnek. Az új, magántőkéből épült intézetek, mint például a tiszalöki vagy a szombathelyi, azonban egy-két személyes zárkákkal kényeztetik az elítélteket. Vajon rendben van ez így?

A magyar börtönviszonyok nem rosszabbak, mint amit a szomszédos országokban tapasztalnak. S meg sem közelítik a rossz körülményeikről híres francia börtönöket. Ezt tükrözik a mutatóink, például a szökések, öngyilkosságok száma. Igaz persze, hogy az előzetes letartóztatásba kerülőket befogadó megyei börtönökben – főként az ország keleti részén – akár 150-160 százalékos is lehet a telítettség – tudtuk meg a BVOP sajtóirodájának vezetőjétől, Szalai Tímeától. Ám más országok is e problémával bajlódnak. Bulgáriában például a közelmúltban éppen a börtönök zsúfoltsága miatt rendeltek el részleges amnesztiát, s mintegy kétezer elítéltet bocsátottak szabadon.

Hazánk 32 büntetés-végrehajtási intézetében nagyjából tizenötezer fogvatartott tölti a büntetését. Akadnak még százéves, a bírósággal egybeépült, rossz állapotú megyei börtönök, melyeket önerőből nehéz karban tartani. Az új, magántőkéből létesült intézetek azonban a nyugat-európai színvonalat tükrözik, s megfelelnek az EU ajánlásának.

Az egy éve átadott tiszalöki büntetés-végrehajtási intézet 17 hónapon át épült, s a berendezéssel együtt mintegy 7 milliárd forintba került – tudtuk meg a magántőkét biztosító, építő és üzemeltető cégcsoport, a KÉSZ Holding marketing igazgatójától, Pintyőke Marcelltól. A cég több épületet, például műszaki főiskolát, kollégiumot és sportcsarnokot valósított meg hasonló PPP konstrukcióban. A megoldás lényege, hogy a magán befektető biztosítja a beruházáshoz a tőkét, melyet az állam lassacskán, bérleti díjként fizet vissza. A tiszalöki börtönre fordított tőke nagyjából 15 év alatt térül meg, ennyi időre szól a PPP szerződés. Hogy mennyibe kerül egy fogvatartott napi ellátása az új bv intézetben, azt üzleti titokként kezeli az igazgató. Ám annyit elárul, így, hogy maguk az üzemeltetők is, takarékosabbak lehetnek, és a jól szigetelt, modern építményben spórolhatnak például az energiával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek