Kisvasúttal Szentendrén

Uniós támogatással készült el Szentendrén az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként, a Skanzenben közlekedő kisvasút és az új fogadóépület, melyet néhány napja adtak át a nagyközönségnek. A projekt az Új Magyarország Fejlesztési Terv első elkészült eleme, mely egy év alatt valósult meg.

Hírek, információkSzabad Föld Online2009. 04. 10. péntek2009. 04. 10.
Kisvasúttal Szentendrén

A kisvonat 2,2 km-es szakaszon szállítja a látogatókat az új bejárati épülettől a látványtárig. A vonaton ülve útközben meg tekinthetők a szabadtéri múzeum négy évtized alatt felépült tájegységi bemutatói. A projekt az Új Magyarország Fejlesztési Terv első elkészült eleme, mely egy év alatt valósult meg. A tavaly áprilisában megkötött szerződés értelmében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2 milliárd forintnyi uniós forrást, az Oktatási és Kulturális Minisztérium pedig fenntartóként további 222 millió forintot adott a Skanzen Örökség Program fejlesztéseire.

Ez a múzeumfejlesztés olyan komplex kulturális intézmény létrehozásához járul hozzá, amely a magyarországi népi építészetet és kultúrát, illetve a 19. század iparosodás nyomán az életmódban megfigyelhető új változásokat is bemutatja. A Skanzen Vonat pedig megkönnyíti a nagy területen való közlekedést. A projekt ,a múzeum küldetésének megfelelően, egyúttal hozzájárul egy ipari műemlék jármű megőrzéséhez és működtetéséhez is. A vasút vonalán öt megálló épül, melyektől könnyen elérhetők a múzeumi tájegységek.

A kisvasút egy 1932-ben gyártott és felújított Ganz-Jendrassik-féle motorvonat. A motorkocsit Valkai Csaba nyugdíjas szentesi vasutas építette újjá. A vonatot – megbízás alapján – a Vasúttörténeti Park üzemelteti, korhű öltözékben dolgozó masinisztával és kalauzzal. A motorkocsi a felújítás révén akadálymentessé is vált: kerekesszékkel és babakocsival is igénybe vehető.

Az új fogadóközpont 1200 négyzetméteres épületében – a régi stílusú enteriőr mellett – megjelennek a modern információs eszközök és a korszerű látogatófogadás helyiségei is: csomagmegőrző, pelenkázó és kerékpártároló, valamint egy új múzeumi bolt (hazánk legnagyobb múzeumi boltja). A felső szinten kávézó és nagy terasz várja a sütkérezni vágyókat, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a múzeumra és a pilisi hegyoldalra.

Ezzel a projekttel azonban a Skanzen fejlesztései még nem érnek véget, ugyanis már 2008-ban elkezdődött a nyolcadik múzeumi tájegység építése is, 11 lakóházzal és 30 melléképülettel. Az észak-magyarországi falu bokrétaavatója májusban lesz, a csaknem 600 millió Ft-ból megvalósuló projektelem átadása pedig 2010 első negyedében várható.

A Skanzen Örökség Programról a  www.skanzen.hu weboldalon olvashatók további részletek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek