Nyílzápor Ópusztaszeren

Július 4-5-én rendezik meg a III. Íjásztalálkozót az Ópusztaszeri Emlékparkban. A rendezvényen megpróbálják felajzani a világ legerősebb íját, amelyet még senkinek sem sikerült kifeszítenie.

Hírek, információkRomvári Orsolya2009. 04. 24. péntek2009. 04. 24.
Nyílzápor Ópusztaszeren

– A modern kori íjászat lehet kőkemény versenysport, természethez kötődő szabadidős tevékenység, koncentrációt fejlesztő kikapcsolódás, és – „íjász nemzet” lévén, nekünk, magyaroknak – történelmünk egy meghatározó időszakát felelevenítő, hagyományait ápoló, megőrző, gyermekeinknek továbbörökítő, hagyományőrző tevékenység alapja. – állítja Faragó Csaba, a Magyar Íjász Szövetség elnöke. A Csongád Megyei Önkormányzat és a Magyar Íjász Szövetség ezért immár harmadik alkalommal rendez íjásztalálkozót az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban.

A július 4-5-i rendezvényre Erdélyből, a Felvidékről és a Délvidékről, valamint Németországból, Lengyelországból, Angliából, Iránból, Koreából és Bulgáriából is várnak íjászokat.  A szervezők a rendezvénnyel egyrészt Árpád vezérre és a pozsonyi csatára emlékeznek, másrészt a sport- és hagyományőrző programokkal olyan eseményt szeretnének varázsolni az emlékparkba, amely leteszi egy régi-új magyar nemzeti sport, a népi íjászat alapköveit. A  szervezők remélik, hogy az idei program a tavalyi 1500 íjásznál és 6500 látogatónál is több vendéget vonz az Emlékparkba.

A kétnapos rendezvény programjában egy csatajelenet is helyet kapott, amelyet a Nyílzápor követ, melyen várhatóan több mint 2000 íjász lő együtt, egyszerre nomád íjakkal. A rendezvényen rekordkísérletekkel is megpróbálkoznak – a világ legerősebb és a legnagyobb visszacsapó íjával. Előbbi 110 fontos, azaz ekkora súlyt kell vállból kihúznia annak, aki ezzel lőni akar – összehasonlításként: egy átlagos vadász íj kb. 80 fontos. Az utóbbi pedig 4,2 méter hosszú, s eddig senki még csak meg sem próbált vele lőni.

A történelmi életmódot rekonstruálja a X. századi magyar jurtafalu, amely szintén kiemelt látványossága lesz a III. Íjásztalálkozónak. Az íjas mesterek remekeit megcsodálva pedig  a honi íjkészítők termékeivel, az általuk képviselt irányokkal is megismerkedhetnek a látogatók.

A július 4-5-i programok között lesz még nemzetközi és hazai íjászverseny, összemérik a tudásukat a futásíjászok, mint a legfiatalabb, de roppant dinamikusan fejlődő versenyág képviselői.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek