Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Röpködnek a dollár százmilliárdok, az utca emberének pedig Rejtő Jenő jut az eszébe: ennyi pénz a világon nincs. Pedig úgy tűnik, van: ömlik bele a világgazdaságba, amely – a jelek szerint – feneketlen kút módjára el is nyeli.
Kép: A demonstrator lies injured during a protest march that clashed with law enforcement officers outside the International Monetary Fund (IMF) and World Bank buildings during the 2009 IMF/World Bank Spring Meeting in Washington, April 25, 2009. The United States on Saturday pledged robust support for an overhaul of governing power within the International Monetary Fund so that key emerging-market nations get a bigger say in how the lender operates. REUTERS/Jose Luis Magana (UNITED STATES BUSINESS POLITICS CONFLICT IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Jose Luis Magaua / Reuters
A nagy és a gazdag országok olyan költségvetési hiányokat produkálnak, amelyeket a második világháború óta senki nem látott. Bankok, autógyárak, iparágak dőlnek be – de vannak, aki szerint „szakadoznak a felhők a borús égbolton”.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hét végén tartotta Washingtonban a pénzügyminiszterek értekezletét, de előtte kiadta a Világgazdasági Kilátások című jelentését. Ebben azt jósolta, hogy a világgazdaság az idén 1,3 százalékkal zsugorodik – holott alig pár hónappal ezelőtt még 0,5 százalékos növekedést jósoltak. A különbség persze az egész világgazdaságot tekintve óriási számokat takar, és az eltérések sem oszlanak meg egyenlően az egyes országok között. S az is érdekes, hogy a szakértő koponyákkal teli IMF maga is képtelen akár csak hónapokra előre látni. Így azután kérdéses, hogy a Világgazdasági Kilátások jóslatait nem kell-e pár hónap múlva felülvizsgálni.
Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója sóhajtozva jelentette ki: a globális gazdasági válság még hosszú hónapokig tart, s bár van egy pár jele a stabilizációnak, ezek még nem elegendőek a reményhez, hogy talán a jövő év első felében megkezdődik a kilábalás.
Hogy milyen nagy a baj, azt a fejlett országok gazdasági kilátásai jelzik: átlagban 3,8 százalékkal csökken a teljesítményük. Az Egyesült Államokban „csak” 2,8 százalék lesz a visszaesés, de hogy ennek milyen katasztrofális következményei vannak és lesznek, azt a legnagyobb amerikai autógyár példája mutatja. A General Motors (GM) már most is az amerikai kormány 13 milliárd dolláros hiteléből él, és ha június elsejéig nem terjeszt elő hatékony tervet a túlélésre, akkor Barack Obama elnök és emberei dönthetnek, s a GM lehúzhatja a redőnyt. A gyár addig is egész nyárra beszünteti a termelést, elbocsát 1600 fehér galléros tisztviselőt. Ami pedig a csőd közeli helyzet egyéb következményét illeti: a hatalmas autógyár világszerte 47 ezer munkahelyet szüntet meg. Az IMF adatai szerint a gazdasági visszaesés Európában a németeket és a briteket sújtja leginkább.
A német kormány erre az évre legfeljebb 2,25 százalékos visszaesést jósolt, amelyet nem sokkal később kénytelen volt 5 százalékra módosítani. A múlt héten pedig vezető német gazdaságkutató intézetek egy jelentésben azt állapították meg, hogy a visszaesés legalább 6 százalékos lesz az idén, ekkora teljesítmény-csökkenésre hatvan éve nem volt példa. A német elemzők szerint a válság még jövőre is hatni fog, legfeljebb 2010 közepén indulhatnak meg lassan a pozitív változások.
Megdöbbentő adatot is közreadtak: Németországban a bruttó nemzeti termék legkorábban csak 2013-ban éri el a 2008-as szintet. Az államháztartási hiány pedig jövőre elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 5,5 százalékát. Holott az euróövezetben – amint azt néhány hónappal ezelőtt sokszor az eladósodott Magyarország orra alá dörzsölték – a hiány elvben nem haladhatná meg a GDP 3 százalékát. Ami pedig a briteket illeti, a múlt héten beterjesztett brit költségvetés a 2009–2010-es pénzügyi évre olyan hiányt ígér, ami meghaladja a GDP becsült értékének 12 százalékát is. Még az is megeshet, hogy a nagy hitelminősítő intézetek Nagy-Britanniát is a rosszabb adósok közé sorolják: az eladósodás lassan felér a rossz példaként emlegetett magyarországi adósságszinttel.
Az IMF pénzügyminiszterei újabb 250 milliárd dollárral töltötték fel az igénybe vehető hitelkeretet és elhatározták, hogy a Valutaalap kötvényeket bocsát ki. Erre eddig nem volt példa, és megtörténhet, hogy az Egyesült Államok után Kína, India és mások fogják finanszírozni a világ adósságát is. Timothy Geithner meg is jegyezte: ideje átalakítani a Nemzetközi Valutaalap működését, és nagyobb beleszólási jogot kell adni Kínának.
Ázsiában a válságnak katasztrofális hatása volt Japánra: a gazdaság több mint 6 százalékkal zsugorodik. Az elemzők azt mondják, hogy egyedül a fejlődő vagy feltörekvő országok – mint India és Kína – gazdasági fejlődése terelheti vissza a világgazdaságot a növekedés útjára. Ha valóban így van, akkor az előrejelzés szerint jövőre átlagban 1,9 százalékos ütemben fejlődhet a világ.
Juszef Butrosz-Gáli, az IMF-tanácskozást levezető egyiptomi pénzügyminiszter a bajok ellenére kijelentette: nagyon óvatosan azonban elmondhatjuk, hogy szakadoznak már a felhők a világgazdaság égboltján. De csak akkor – közölték a pénzügyminiszterek –, ha a gazdag és fejlett világ teljesen átalakítja, reformálja a bankjait.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu