Vegyem, ne (v)egyem?

A szép idővel az utcai élelmiszer-árusok és a standbüfék csúcsidőszaka is beköszönt. Vásárlás előtt nem árt, ha alaposan szemügyre vesszük a megkívánt enni- és innivalót!

Hírek, információkSzabad Föld Online2009. 04. 29. szerda2009. 04. 29.
Vegyem, ne (v)egyem?

Bár az élelmiszer-árusító helyeket és az utcai árusokat a hatóságok ellenőrzik, nem árt, ha mi magunk is résen vagyunk. – figyelmeztet a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal.  Vásárlóként nem látunk be ugyan a színfalak mögé, de sok apró jelből tájékozódhatunk annak eldöntéséhez, hogy megvegyük-e, megegyük-e az árusok által kínált harapnivalót.

Az üzlet vagy eladóhely tisztaságából sokat megtudhatunk arról, hogy ott mennyire veszik komolyan az élelmiszer-biztonsági előírásokat. Ha az üzlet rendes, nincsenek benne felesleges tárgyak, lomok, nem köröznek a legyek, nincsenek  rovarok vagy háziállatok, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a kínált étel minősége megfelelő. Jó jel, ha a kiszolgálók világos, egyszínű munka- vagy formaruhát viselnek, hajukat lefedik vagy szorosan hátrakötik, kezük tiszta, nincsen felékszerezve, körmük nem lakkozott, nincs rajtuk hatalmas műköröm. Fontos, hogy az eladó ne nyúljon kézzel az ételhez, ne dohányozzon, s legyen kézmosási lehetősége. Ha valóban komolyan veszi a biztonságot, az ételeket a szennyeződéstől védve, lefedve, kellő hőfokon tárolja, a kiszolgált meleg étel forró, a hűtendő étel pedig valóban jéghideg. A magára valamit is adó árusnál a tányérok, poharak és az evőeszközök kifogástalanul tiszták, van kihelyezett hulladékgyűjtő, illetve a kínálatot és az árat egyértelműen, jól láthatóan feltüntetik. Intő jel lehet azonban, ha az eladó nem ad kérés nélkül blokkot vagy nyugtát. Előfordul ugyanis, hogy a legálisan beszerzett élelmiszert kétséges eredetű fekete áruval egészítik ki, amiről persze „elfelejtenek” számlát adni, nehogy a többlet feltűnjön a hatóságoknak.  A leggyakrabban a strandon fogyasztunk gyors harapnivalókat, a melegben azonban különösen fontos, hogy az élelmiszereket megfelelően tárolják, s minden tekintetben betartsák a higiénés követelményeket.

Különösen érzékeny termék a fagylalt, ezért nem árt, ha a hűsítő nyalánkság megvásárlása előtt alaposan szemügyre vesszük a fagylaltárus „háza táját”. Az  ideális fagylaltárus pultja a vásárlói oldalról zárt, a kiszolgáló részt pedig a kiszolgálási szünetekben elhúzható vagy felnyitható plexilap védi a cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől. A fagylaltpultot nem érheti közvetlenül napfény. Figyeljünk rá, hogy a fagylaltos az esetleg megolvadt fagylaltot nem fagyasztja-e le újra, a frissen készült fagylaltot nem tölti-e rá a régire, a tégelyek cserélésekor a fagyasztóból kivett fagylaltot azonnal beteszi-e a hűtőpultba, nem tárolja-e azt szobahőmérsékleten. Az ideális hőmérsékletű csemege nem kőkemény, de nem is folyik, a tégelyben pedig csak a fagylalthoz illő, ehető díszítés lehet. Az adagolókanalat a pultos mindig tiszta vízbe mártja, nem törölheti ruhába. A tölcsért szalvétával fogja meg és nyújtja át a vásárlónak.

A strand másik slágerterméke, a lángos esetében is vannak kapaszkodók, amelyek segítenek eldönteni, hogy jó helyen vásárolunk-e. Az ideális lángossütő környékén nem érezni átható, égett olajszagot. Az erős, kellemetlen olajszag azt jelzi, hogy a sütéshez használt olaj rendszeres cseréje elmarad, pedig az elhasználódott olaj az egészségre káros anyagokat tartalmaz. A frissen készült lángos a kiadáskor még forró, ezzel szemben a nyúlós, langyos lángos arra utal, hogy az már jó ideje kisült. A kiadásra váró lángost, illetve a feltéteket takarással védik a szennyeződésektől és rovaroktól, emellett fontos, hogy mindig csak kis mennyiségű lángos-feltétet (tejfölt, reszelt sajtot) tartsanak a pultban, a többit hűtőszekrényben kell tárolni. A feltéteket, szóratokat, önteteket tároló edények tiszták legyenek, s ezekhez kizárólag a kiszolgáló személy nyúlhasson, a vásárló ne!

Veszélyes étel lehet a gyros is, ha nem körültekintően bánnak vele. Az ideális gyrosos tisztában van azzal, hogy a nyers húsban veszélyes baktériumok lehetnek, ezért gyakran mos kezet. A gyros-nyársat forgatni kell, hogy minden oldala egyenletesen átsüljön, így az alapos sütés elpusztítja a baktériumokat, a nem kellően átsült hús nagyon veszélyes. A húst csak a rendeléskor szeletelheti le a gyrosos, mert ha nem így tesz, a tálcára lehulló hús a nyársból kicsepegő, nyers húslével szennyeződhet. A nap végén a megmaradt gyros-húst meg kell semmisítenie az eladónak, ezért ha üzletnyitáskor megkezdett nyársról származó hússal akarnak kiszolgálni, kezdjünk gyanakodni! Nézzük meg azt is, hogy a húshoz kínált salátákat, önteteket megfelelően, hidegen tárolják-e.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek