Magyarország oda került, ahová való

Elkészült a 2008-as politikai és gazdasági kockázati index: politikai instabilitás, korrupció, etnikai konfliktusok, gazdasági kényszerpálya. Ezekkel a szavakkal lehet összefoglalni a Political Capital Institute és a Figyelő szakértői által idén is elkészített Országjelentést, amely vezető magyar gazdasági és politikai elemzők segítségével ad összegzést az ország helyzetéről.

Hírek, információkGray Tamás2009. 06. 03. szerda2009. 06. 03.
Magyarország oda került, ahová való

A politikai kockázati index, megközelítve a közepes kockázati tartományt, a tavalyihoz képest 2 pontot csökkenve 64 pontos értékre került, a gazdasági kockázati index pedig 52,6 pontról 45,5 pontra zuhant, továbbra is közepes kockázatot jelezve (a 100-as skálán elhelyezett mutatók esetében az alacsonyabb érték magasabb kockázatot jelez).

A politikai kockázat növekedésének egyik legfőbb oka, hogy nőtt az instabilitás: 3 év alatt 23 kormánytag cserélődött le, valamint a kisebbségi kormányzás miatt kérdés, kitölti-e a kormány a mandátumát. Továbbá a roma-nem roma konfliktust  évek óta sem sikerült rendezni. Krekó Péter, a Political Capital Institute vezető elemzője szerint eddig is volt cigányellenesség, de most „átszakadtak a gátak”, mivel a kérdést egy szélsőséges párt emelte be a köztudatba. Ráadásul a szélsőségesek elleni fellépés az utóbbi időszakban sikertelen volt, a parlamenti pártok pedig egymás elé tologatják az ügyet. A politikai intézményekbe vetett bizalmat a növekvő korrupció is rombolja. Az elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy ez mindaddig így maradhat, amíg nincs megoldás a párt- és kampányfinanszírozás kérdéseire, amit a legtöbb szavazó a korrupció melegágyának tart. Javulást az állami újraelosztás csökkentése hozhat, amely a kormány intézkedéseivel elkezdődött és várhatóan 2010-ben is folytatódik.

A gazdasági kockázat a valaha mért legalacsonyabb értékre, 45,5 pontra zuhant. - Elvált a búza az ocsútól - mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója, hozzátéve, hogy hazánk oda került, ahová ténylegesen való: az alacsony növekedési potenciálú, de eladósodott, ezért kockázatosnak tartott piacok közé. Fő probléma a rossz gazdasági modell és a munkanélküliség gyors ütemű növekedése, ami 2009-ben is láthatóan folytatódik. Nem tett jót a gazdaságnak a forint-euró árfolyam folyamatos változása és a forint mélyrepülése sem, ami bizonytalanságot okozott a befektetőknél és a hazai lakosság eladósodásához is vezetett. Ráadásul a régióban versenyhátrányba kerültünk, ami az állami kiadások magas szintjével és az ezt ellensúlyozó magas adóterhekkel magyarázható.

Jó hír, hogy az elemzők szerint ez év végére a külső környezet lassan javulni kezd, ami kedvező lehet a hazai feldolgozóipar számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek