Nyílik a szamárkenyér

Száraz tölgyesek, erdei irtások, útszélek feltűnő gyomnövénye: nyáron gömbvirágaival, ősszel a virágok helyén ülő tövises gömbjeivel – labdáival – hívja fel magára a figyelmet. Kerti változata a díszbogáncs, amelynek terméses szára szárazvirágként a szobák természetes dísze a téli időszakban.

Hírek, információkValló László2009. 06. 27. szombat2009. 06. 27.
Nyílik a szamárkenyér

A szamárkenyér (más néven szamárkóró vagy labdatövis) erőteljes növekedésű, merev, felálló szárú, 50-150 centiméter magasra növő évelő növény. Levelei bogáncsszerűek, lándzsásak, tövises-fogas szélűek.

A 4-8 centiméter átmérőjű gömbös virágzatot fészekvirágok alkotják, amelyekből kaszattermés fejlődik. Közép- és Észak-Európában gyakori vadvirág, hazánkban elsősorban az Északi-, illetve a Dunántúli-középhegységben fordul elő.

Különleges változata a kék – virágú – szamárkenyér, amely elsősorban a homokos talajt kedveli. Ezt énekelte meg Petőfi Sándor is Az alföld című versében: Ott tenyészik a bús árvalányhaj / S kék virága a szamárkenyérnek; / Hűs tövéhez déli nap hevében / Megpihenni tarka gyíkok térnek...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek