Tündérek a polcon

Vajon mit olvasnak a mai gyerekek? Az ünnepi könyvhét kapcsán sok óvodás és kisiskolás jutott el a könyvtárakba, így megfigyelhettük az ízlésüket.

Hírek, információkDénes Vanda2009. 06. 12. péntek2009. 06. 12.
Tündérek a polcon

Győrben, az ünnepi könyvhét ingyenes programjai között idén először szerepeltek gyermekkönyvnapok. Szabados Éva, a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár kulturális szervezője elmondta: azért hívták meg Bosnyák Viktóriát, a Tündérboszorkány íróját, mert az ő könyveit viszik leginkább az olvasók, s őt ajánlották a könyvtárosok is. Hozzátette: gyerekprogramokat, például bábszínházi előadásokat és Mesekuckót korábban is rendszeresen tartottak a könyvtárban, de gyerekszerzőket eddig nem hívtak meg. Most úgy tűnik, erre is lett igény. Bosnyák Viki rendhagyó irodalomórájára elsősorban másodikosokat vártak.

– A Tündérboszorkányt leginkább a 9-10 évesek kölcsönzik, míg Varró Dániel kötetei a valamivel nagyobbak között járnak kézről kézre – osztja meg tapasztalatait Takács Zsoltné Szilvia könyvtáros, miközben ellenőrzi az olvasójegyeket. – A kamaszok pedig már inkább regényeket vesznek le a polcról.

Varga Emma ötéves. Neki már ismerős a Túl a Maszat-hegyen. Bár tud némán olvasni, inkább CD-ről hallgatja, mert a rímek miatt a történetből keveset ért. Kedvencei közé tartoznak még Anna, Peti és Gergő meséi (Bartos Erika könyvei), valamint az Én kicsi pónim és a Pocahontas. A két utóbbi történetfüzér külföldről érkezett. Sajnos a hazai kiadók csak nehezen veszik fel a versenyt a divatos rajz- és egyéb filmekkel, „testvér” mesékkel.

A meseíró Berg Judit – akivel a gyerekek a mosonmagyaróvári Huszár Gál Városi Könyvtárban találkozhattak – be is vallja: igen, marketing az irodalomóra, a bábozás, az előadás. Nem csoda, hogy a középső csoportos Várallyay Barnabás (aki most Panka és Csiribí egyik könyvével áll sorba dedikációért) az előadás után döntötte el, hogy születésnapjára a Cipelő cicákat szeretné megkapni.

– A gyerekek fele annak hatására kap kedvet az olvasáshoz, hogy itt hall valamit, ami megfogja. A többieknek a személyes találkozás öröme és a kérdezés az, ami újdonság – számol be tapasztalatairól az írónő, akinek két könyvéből most készül filmforgatókönyv. Nos, ilyesfajta „varázslás” is kell ahhoz, hogy a magyar kortárs meseirodalom versenyképes legyen, és lehetőséget kapjon kis olvasóinak elkápráztatására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek