Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nedves rétek, mocsarak, árterek, láperdők gyakori vadvirága. Gazdag hatóanyagtartalmával kiemelkedik a gyógynövények sorából, amelyeket az erőteljes, vastag gyökérzet tartalmaz a legnagyobb mennyiségben. A gyökér színe sötétbarna vagy fekete – ezért fekete nadálytő a neve.
Kép: Symphytum officinale
A nadálygyökér, illetve madárgyökér néven is számon tartott növény felálló vagy felemelkedő szárú, 30-100 centiméterre növő évelő vadvirág. Hajtását minden ízében rövid, érdes, visszahajló szőrök borítják. Bókoló bíborszínű, sötétibolya vagy fehér virágai a hajtásvégeken csüngnek. A termés négy fényes makkocska.
A növény gyökerét tavasszal vagy ősszel gyűjtik, leveleit pedig virágzáskor. A friss levél, illetve a szárítmányokból készült őrlemény, kenőcs kitűnő hatással van a fekélyekre, duzzanatokra, csonttörésekre, égési és egyéb sérülésekre. Hatásos még a reuma, az ízületi fájdalmak, a különböző zúzódások, a ficam, a rándulás nyomán keletkezett gyulladások kezelésére is. Egyik legértékesebb alkaloidája a porc- és csonttörések gyógyszere.
Régről tudott, hogy fölgyorsítja a repedt, törött csont gyógyulását – innen ered az egyik népi elnevezése: forrasztófű.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu