Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mindeddig arról volt szó, hogy a gazdasági válság azért terjedt el ilyen gyorsan, mert az információs technológia, a műholdak úgy terjesztették, mint egy járványt. Most arról szól a mese, hogy a válságnak gyorsan vége szakadhat – hála éppen a világot behálózó információs technológiának.
Sok közgazdászt meglepetésként ért, hogy Franciaország és Németország az év második negyedében gazdasági növekedést produkált, miután az első negyedévben az Európai Unió mindkét „gazdasági motorja” valamelyest lefulladt. A harmadik motor – a brit gazdaság – némileg kényszeredetten állapította meg, hogy már megint lemaradt a kontinenstől, és újra önvizsgálatba kezdett arról, hogy Britannia mit csinált rosszul.
A kíváncsiság egyáltalán nem öncélú, hiszen politikai sorsok, személyes politikai jövők múlnak ezen. 2009 a választások éve – lassan minden egyes év ilyen –, nem mindegy, a következő négy-öt évben ki irányítja Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát.
Az Európai Unióban 16 ország alkalmazza a közös valutát, az eurót, melyről kiderült, hogy a szigorú pénzügyi politika végül is – minden kétség ellenére – elég hatásos védőpajzsnak bizonyult. Ebben a gazdasági zónában a második negyedévben, április-május-júniusban a gazdasági visszaesés mértéke csak 0,1 százalék volt, szemben a jósolt 0,5 százalékkal – miközben az első negyedévben a nevezetes GDP 2,5 százalékkal zsugorodott.
A GDP – a bruttó hazai termék – mindazt jelenti, amit egy ország a nemzeti határain belül előállít, legyen az Audi-motor vagy szatmári pálinka. Ha a GDP-ben csak néhány tized vagy század százalék visszaesés van, akkor munkahelyek százai vagy ezrei szűnnek meg. A gazdasági hanyatlás pedig egyenlő a politikai zsákutcával is: ma már világos, hogy az a párt, amely nem produkál gazdasági előnyöket, leírhatja magát.
A német és a francia GDP-fejlődés egyelőre minimális. Sokan felhívják arra a figyelmet, hogy az ellenszél még mindig óriási. Senki sem tudja megmondani, hogy a közeli jövőben hogyan alakul a munkanélküliség, miként alakul a bankok helyzete és mennyit számít az a hatalmas közkiadás, amelyet az egyes államok fordítanak arra, hogy fenntartsák a fogyasztás színvonalát. Ha nem mozog a piac, akkor nincs gazdasági fejlődés sem.
Márpedig a XXI. század elején a gazdasági karrier szorosan összefonódott a politikai karrierrel. Angela Merkel német kancellárnak biztos győzelmet jósolnak a szeptember végi választásokon, és Nicolas Sarkozy francia elnök is nyugodt lehet, hogy népszerűségi mutatói emelkedésével a nagy francia államfők névsorába írja be a nevét.
Miközben a reménytelennek ítélt görög és portugál gazdaság az év második negyedében növekedést mutatott – miként a szlovák gazdaság is –, a belga, az osztrák és a holland gazdaság folytatta a mélyrepülést.
Politikai szempontból immár teljesen mellékesek a populista, ideologikus, „nemzeti” szempontok: csak a gazdasági teljesítmény számít. Másfelől az elemzők szerint vége az elhúzódó gazdasági válságoknak. Az információs technológia oly gyorsan közvetíti a betegséget és a gyógyszert egyaránt, hogy a gazdasági világbajok csak fél, esetleg egy évig tarthatnak: ezt nevezik globális immunológiának.
Azt semmi sem garantálja, hogy Németországban és Franciaországban a következő negyedévben negatív növekedés következik be – de azt mindenki reméli, hogy a gazdasági mobilitás – növekedés – előbb vagy utóbb begyűrűzik Magyarországra is, ahol a kivárás, és nem a cselekvés a legfőbb stratégia.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu