Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A gyerekek agyagoznak, szőnek és megtanulnak lovagolni. Végh Judit immár négy éve foglalkozik falusi turizmussal Köröstarcsán. Főállásban a helyi általános iskolában és alapfokú művézetoktatási intézményben tanít, emellett iskolai osztályokat fogad, illetve a nyári szünetben gyerekeknek kézműves- és lovastábort szervezett.
Kép: Kšršstarcsa, 2009. jślius 27. VŽgh Judit a kšršstarcsai lovast‡borban. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
A matematika–rajz szakos tanárnő még pályakezdőként meglátott egy plakátot, amelyen a Békés Megyei Népművészeti Egyesület szövőtanfolyamot hirdetett. Már a főiskolán is tanult szőni, ezért szerette volna ezt a szakmát jobban megismerni. Közben ugyanott indult a közművelődési szakemberképzés, erre is jelentkezett. Itt pedig néprajzot tanítottak, ez is megtetszett neki, ezért levelező tagozaton beiratkozott a Szegedi Tudományegyetem néprajz szakára. Főként éjszaka tudott tanulni. Férje húsmarhatartással foglalkozik. Lányuk, Bibus 18, fiuk, Levente pedig 9 éves.
– Bibus kilencévesen kezdett el lovagolni, akkor kapott egy pónit – idézi fel Judit a családi lovasélet kezdetét. – Aztán sorra vásároltuk a lovakat, jelenleg ötöt tartunk. Közben a Szent István Egyetem képzést hirdetett diplomások részére lovas tanár és szervező szakon. A kétéves képzés végén tavaly kaptam meg a harmadik diplomámat.
Ezek után egyértelműnek tűnt, hogy szövő- és lovasudvart alakítanak ki. Ehhez találtak egy száz éve épült, lakatlan polgári házat. Ezt a LEADER program keretében felújították, majd túlnyomórészt be is rendezték. Két újabb lovat vásároltak, hozzájuk lószerszámokat, lovas kocsit, hintót, szekeret, szánt és mezőgazdasági eszközöket. Judit büszkén mutatja meg birodalmukat.
– A polgári szoba már elkészült. A konyhából már csak a konyhaszekrény hiányzik, az még felújításra vár. A másik szobában mutatjuk majd be a szekeret, ez elé kerülnek a lószerszámok. A kamra már rendben van, éppen füstölt kolbászok lógnak benne. A hátsó szobában alakítjuk ki a közösségi teret, itt tartom majd a kézműves-foglalkozásokat. A még hiányzó munkákat szeptember végére szeretném befejezni.
Az asszony tanév közben az önkormányzat tájházában és ökocentrumában egy-egy napra iskolai osztályokat is fogad. A kézműves-foglalkozás mellett a gyerekek lovagolnak, kocsikáznak, megnézik a hajókikötőt. A nyári szünetben pedig négy-öt turnusban egy-egy hetes kézműves- és lovastábort tart. A főleg városban, tömblakásban élő gyerekek megtanulhatják a ló ápolását, almozását és persze a lovaglást is. Mivel egész nap nem foglalkozhatnak lovakkal, a fennmaradó időben gyöngyöt fűznek, agyagoznak és szőnek.
– Sok gyerek feszült – beszél tapasztalatáról Judit –, ezért kapkod. Mi megtanítjuk őket arra, hogy nyugodtan, lassan közelítsenek a lóhoz. Itt nem lehetnek fegyelmezetlenek, mert abból könnyen baleset lehet. Amikor a tábor végén eljön a szülő, és látja, hogy gyermeke mire képes a ló hátán, nem győz csodálkozni. A gyerekek jól érzik magukat, ezért jönnek a következő esztendőben is, és hozzák a barátakat.
Judit szerint a falusi turizmus titka, hogy első a vendég. Nem szabad vele vitatkozni, mosolyogni kell akkor is, ha kissé már fáradt. Önmagában az kevés, ha megmutatják neki a tájházat – ám ha azzal tér haza, hogy milyen nagy élmény volt számára a lekváros kifli sütése vagy a lovaglás, meg kipróbálhatta a szövést, a korongozást, akkor máskor is visszajön. Mivel egyre több gyerek akar lovagolni, idén nyáron megalapították a Körös Völgyi Póni Klub Egyesületet. A civil szervezettel felszerelések vásárlására pályáznak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu