Búcsú a villanykörtétől

Szeptember elsejével megkezdődött a hagyományos izzók és fényforrások kivonása az Európai Unióban. Az Európai Bizottság az energiahatékonyság javítása – az energiamegtakarítás és a széndioxid-kibocsátás csökkentése – jegyében hozta meg döntését, és 2012-ig adott határidőt a program végrehatására.

Hírek, információkValló László2009. 09. 02. szerda2009. 09. 02.
Búcsú a villanykörtétől

Hamarosan végleg búcsút vehetünk Sir Joseph Swan és Thomas Edison több mint száz éves, korszakalkotó találmányától, az izzószálas villanykörtétől. A szóban forgó eszköz  „lelke” egy hosszú, összetekercselt volfrámhuzal, amit semleges gázzal – argonnal – megtöltött üvegkörtébe zárnak. Amikor a volfrámhuzalon elektromos áram halad át, az elektromos energia fölhevíti és a huzal izzani kezd, mivel a semleges gázban nem tud elégni. Az izzó szál hőmérséklete a 2500 C-fokot is elérheti, s ilyen magas hőmérsékleten nagy mennyiségű fényt bocsát ki magából. A baj csak az vele, hogy sokkal inkább fűt, mint világít a klasszikus izzó, hiszen a felhasznált energiának csupán 5 százalékából lesz fény, a többi hőként vész el a semmibe.

Napjainkban többféle technikai megoldású, hatékony és energiatakarékos lámpatestek léteznek, melyek globális rendszerbe állításával tizedével lehetne csökkenteni a világ villanyszámláját. Ez – nem mellékesen – tetemesen mérsékelné azt a széndioxid-kibocsátását is, ami a világítást szolgáló energiatermelésből származik. Hogy milyen világítási rendszer váltja majd a jó öreg villanykörtét, ma még kérdéses. Tény, hogy nagy választékban léteznek olyan energiatakarékos izzók, amelyek hatékonysága többszöröse a villanykörtéének. Napjainkban az elsőségért a kompakt fénycsöves lámpák új nemzedéke, a halogénizzók (felső képünkön) legújabb változata és a LED-technológián alapuló világítótestek között folyik a legélesebb verseny. Sokan a LED-et tartják a legígéretesebbnek, ennek hatékonysága ugyanis négyszerese a hagyományos izzókénak.

A LED valójában fényt kibocsátó dióda – két kivezetéssel ellátott félvezető eszköz, melyen elektromos áram halad át –, amivel eredetileg gyenge infravörös fényt – jelzőfényt – állítottak elő. Ebből fejlesztették ki a látható fényű, világításra is használható diódát, illetve LED-es lámpatestet (alsó képünkön). Attól függően, hogy milyen félvezető anyagot építenek a diódába, létezik sárga, kék, lilás-fehér és meleg fehér fényű LED-izzó. Miután sikerült megnövelni a fényerejét is, alkalmassá vált az általános világítástechnikai alkalmazásra is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek