Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha vulkán, akkor Vezúv; ha vulkánkitörés, akkor 79. augusztus 24. Minden bizonnyal a történelem legismertebb tűzhányókitörése történt 1930 évvel ezelőtt.
Híres, mert olyan szemtanú számolt be róla, mint az ifjabb Plinius, az ismert római író. Aztán pedig különösen azóta lett az európai emlékezet részévé, amikor több mint kétszáz éve, a XVIII. század végén elkezdték kiásni az elpusztult romvárosokat. Pompei és Herculaneum feltárása még ma is tart, s az eltelt századok alatt sok-sok generáció csodálta meg az egykor virágzó városok életének emlékeit. A látogatók ma is érzik a borzongást, ha ott lépkednek az épületek között, olvassák a házak falain a kétezer éves graffitiket. Mert itt él, virágzó, gazdag városok szűntek meg órák alatt.
Két napig tartott a Vezúv kitörése, de sokan már az első órákban elpusztultak. Olyan hirtelen lepte meg a lakosságot a tűz- és hamueső, hogy legtöbben azt sem tudták, mi történt. Pompeit több méter magas láva borította el, Herculaneumot húsz méter vastag iszapár terítette be. Több ezer ember halt meg szinte azonnal. A tűzhányó maga is megváltozott, a hegy szabályos kúpjából csupán egy darabokra tört csonk maradt.
Kisebb kitörések azóta is voltak, ám az emberek ma nem félnek a Vezúvtól. Oldalában, lábánál lakóházak, szőlők, gyümölcsösök hirdetik az emberi optimizmust. Pedig a szakemberek szerint akár a közeljövőben is várható egy nagyobb kitörés. Emberáldozat talán már nem lesz. De azért nem szabad a mai embernek sem elbizakodnia magát, mert a vulkán már nem alszik mélyen...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu