Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szegeden, a lepusztult volt orosz laktanya helyén épülhet meg az Európai Unió tudományos nagyberuházásának egyik eleme – amennyiben a Csehországgal és Romániával közös pályázatunkat kedvezően bírálják el.
Tíz éves tudományos előnyt szerezhet az Európai Unió, ha – a terveknek megfelelően – 2015-re megépíti azt a nagy teljesítményű lézert, amelyet az Extreme Light Infrastructure (ELI) erv keretében kívánnak létrehozni. Hazánk Romániával és Csehországgal közösen pályázik azért, hogy a beruházás egyes elemei itt valósuljanak meg.
Magyar részről Szeged vesz részt a megmérettésen. A tervek szerint Prágában és Szegeden is épülne lézer, amelyek eltérő kutatási irányokat képviselnek. A szegedi berendezés ultrarövid fényimpulzusok kibocsátására lenne alkalmas, a román partnernél, Bukarestben pedig nagyteljesítményű lézerek magfizikai alkalmazására vonatkozó kutatásokat lehetne végezni. 2012-ben az addigi tudományos eredmények alapján dőlne el, hogy a nagyteljesítményű szuperlézer, amelynek felállítása tulajdonképpen az egész terv célja, Szegeden vagy Prágában épül-e meg végül.
Amennyiben a közös projekt sikerrel jár, Szegeden százhúsz állandó kutatói állás jönne létre, s legalább ugyanennyi vendégkutató érkezne a városba. A beruházás helyszíne az egyetem tulajdonában álló volt orosz laktanya területe lenne, amelyet részben kollégiumként, illetve raktárként tudtak eddig hasznosítani.
Az ELI létrehozatalának várható összköltsége 400 millió euró, amelynek – ha a pályázat sikerrel jár – negyven százaléka Szegeden hasznosul.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu