Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Négy héttel az országos választások előtt tartottak tartományi választásokat az egykor Kelet-Németországhoz tartozó Türingiában és Szászországban, valamint a nyugati Saar-vidéken. A volt keletnémet kommunista párt romjain alakult Baloldal pártja (Die Linke) mind a három régióban a korábbi egy számjegyűről két számjegyűre, húsz százalék fölé emelte szavazatainak számát.
Kép: Oskar Lafontaine, top candidate of the Left wing party "Die Linke" addresses supporters at the party headquarters in Saarbruecken August 30, 2009. German Chancellor Angela Merkel's party suffered losses in regional elections on Sunday, a disappointment for her conservatives one month before she seeks re-election in a federal vote. REUTERS/Johannes Eisele (GERMANY POLITICS ELECTIONS), Fotó: © Johannes Eisele / Reuters
Sokk, vereség, ébresztő – ezekkel a szavakkal kommentálta a német sajtó a vörösök győzelmét. Egyszerre kiderült, hogy a szeptember 27-én tartandó országos választásokon talán nem is olyan biztos az Angela Merkel vezette kereszténydemokraták (CDU) és bajor testvérpártjuk (CSU) győzelme. Órákkal a választások után összeült a CDU vezérkara, amely arra biztatta a változatlanul hatalmas népszerűségnek örvendő kancellárt, hogy harciasabban folytassa a választási kampányt, azaz menjen neki politikai ellenfeleinek. Angela Merkel azonban közölte, nem hajlandó senkire sem sarat dobálni, személyeskedni, gorombaságokat mondani – ő az emberek értelmére akar hatni.
Oskar Lafontaine, a baloldaliak népszerű, ám ellentmondásos vezetője is az értelemre hat: adózzanak a gazdagok, ez a párt egyik jelszava. Lafontaine egyebek között csökkenteni akarja a nyugdíjkorhatárt, megzabolázná a tőkét, növelné a munkanélküli-segélyt, be¬¬záratná az összes atomerőművet és hazahívna minden német katonát külföldről – Irakból és Afganisztánból is. Lafontaine annak idején terroristának minősítette George W. Bush amerikai elnököt és Tony Blair brit kormányfőt. Ebből értenek a németek, ezt szereti hallani a német munkásosztály.
A tartományi választások után lehetséges, hogy Tü¬¬ringiában és a Saar-vidéken a baloldal veszi át a hatalmat, ha sikerül koalíciót alakítaniuk a szociáldemokratákkal és a zöldekkel. Németországnak azonban 16 tartománya van, a konzervatív pártok népszerűsége pedig még mindig 15 százalékkal nagyobb politikai ellenfeleikénél. A szociáldemokraták és kancellárjelöltjük, Frank-Walter Steinmeier jelenlegi külügyminiszter elutasítják a német baloldallal való szövetséget: a Die Linke által felkínált békekupát méregpohárnak tartják.
Azért a Baloldal nem fog a mennybe men¬¬ni Németországban. A tartományi vá¬-lasz¬¬tásokon leginkább a helyi dolgok dőlnek el, helyi politikai karrierek alakulgatnak vagy mennek csődbe. A CDU–CSU a szociáldemokratákkal alkotott, kényszer szülte nagy¬¬koalícióban meglepő higgadtsággal ke¬¬zelte a gazdasági válságot. Ha pedig Angela Merkel reményei valóra válnak, akkor majd a szabad demokratákkal alakítanak (FDP) koalíciós kormányt.
A Guido Westerwelle vezette FDP ugyanis szintén gyorsan jön fel a politikai létrán. S igaz ugyan, hogy a konzervatív pártok a hᬬrom tartományban sok szavazót vesztettek, de az igazi ellenfél, az SPD, nem nyert sokat.
Német hírmagyarázók abban reménykednek, hogy szeptember 27-ig majd csak megjön a választók esze – mindent meg is tesznek azért, hogy a szavazókat a vörös veszéllyel riogassák.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu