Kevesebbet örököl a mostoha a jövőben

Korlátozza az özvegy öröklési jogait az új polgári törvénykönyv, ahogy az élettárs gyermekét sem fogadhatja örökbe a másik fél. Utóbbi miatt valószínűleg az Alkotmánybírósághoz fordulnak civil szervezetek és kérik az államfőt, hogy ne írja alá a jogszabályt.

Hírek, információkO. Horváth György2009. 09. 25. péntek2009. 09. 25.
Kevesebbet örököl a mostoha a jövőben

Az eddigiekhez képest a gyermekek öröklési jogai erősödnek az özvegyhez viszonyítva az új polgári törvénykönyv passzusai szerint – írja a mai Népszabadság. Az özvegy haszonélvezete csak  a lakásra terjed ki, minden mással egyenlő arányban osztozik a törvényes örökösökkel. Így ennek az elvált szülők gyermekei lesznek – szó szerint – a haszonélvezői a mostohájukkal szemben.

Most ugyanis az a szabály, hogyha nincs végrendelet, akkor az özvegy minden, addig közös tulajdonra haszonélvezeti jogot szerez, vagyis az elhunyt gyermekei tulajdon feletti rendelkezési joga csorbul. Márpedig manapság a házasságok nem örökre szólnak, sok a válás és sok a másodszor, harmadszor házasságot kötő ember, vagyis egyre több az olyan özvegy, aki „mostohaként” kerül/él a családban.

Erősíti ugyanakkor az élettársi kapcsolatban élve özveggyé válók helyzetét a törvény. Ugyanis abban az esetben, ha tíz évig él élettársi kapcsolatban valaki a párjával, öröklési státuszt szerez, vagyis megszűnik az a szabály, miszerint mindent az elhunyt gyermeke örököl. Új öröklési szabályok lépnek érvénybe a szülők javára is a házastárs ellenére: ha nem született gyermek, osztoznia kell a házastársnak az elhunyt szüleivel is.

Kedvezőtlen viszont az a jogszabályrész, miszerint élettárs nem fogadhatja örökbe élettársa mástól származó gyermekét. Emiatt civil szervezetek fel is szólaltak, illetve arra kérik az államfőt, hogy ne írja alá az új polgári törvénykönyvet. Ha mégis megteszi Sólyom László, úgy az Alkotmánybíróság előtt támadják meg a jogszabályt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek