Moszkva is felelős a háborúért

Hetven éve, Lengyelország náci megtámadásával megkezdődött a második világháború. A mai Oroszország képtelen világos üzenetet küldeni a világnak arról, hogy mi volt a szerepe a világháború kirobbantásában. A tükörbe nézés sosem volt a birodalmi vezetők erénye.

Hírek, információkA. Fodor György2009. 09. 04. péntek2009. 09. 04.

Kép: Überall bestes Einvernehmen zwischen Truppe und Einwohnern. Alle deutschen Einwohner, auch die anständig gesinnte polnische Bevölkerung, sieht in unseren Soldaten die Befreier von Chaos und Mißwirtschaft, denn jeder verurteilt das schändliche Treiben der Aufständischen und Franktireure und bringt den Sicherungsmaßnahmen unserer Soldaten großes Interesse und Verständnis entgegen. UBz.: Panzerwagen werden Graudenz umjubelt 7.9.39 "Fr" OKW, Fotó: o.Ang.

Graudenz, jubelnde Menschen neben Panzer IV
Überall bestes Einvernehmen zwischen Truppe und Einwohnern. Alle deutschen Einwohner, auch die anständig gesinnte polnische Bevölkerung, sieht in unseren Soldaten die Befreier von Chaos und Mißwirtschaft, denn jeder verurteilt das schändliche Treiben der Aufständischen und Franktireure und bringt den Sicherungsmaßnahmen unserer Soldaten großes Interesse und Verständnis entgegen. UBz.: Panzerwagen werden Graudenz umjubelt 7.9.39 "Fr" OKW
Fotó: o.Ang.

Oroszországnak évtizedek sem voltak elegendők ahhoz, hogy értékelje szerepét a második világháború kirobbantásában. Moszkva 1939. augusztus 23-án megkötötte a szovjet–német megnemtámadási egyezményt – ez volt a Molotov–Ribbentrop-paktum –, és abban hitben élt tovább, hogy baj nem érheti. A titkos záradék persze Lengyelország felosztását is tartalmazta, de ezt sem akkor, sem később az oroszok nem kötötték a kíváncsiak orrára. Máig az a hivatalos álláspont, hogy Oroszország – a Szovjetunió – időt vásárolt a náci Németországtól arra, hogy felkészüljön a háborúra. A megváltozott Oroszországban furcsa szereposztás zajlik. Dmitrij Medvegyev elnök vasárnap a tévékamerák elé állt, és azzal vádolta a balti államokat meg Ukrajnát, hogy dicsőítik a nácik egykori bűntársait. „Most mindannyian közös értékeket vallunk, mégis megdöbbentő dolgok történnek: a balti államok és Ukrajna is a hazájuk felszabadításáért küzdő nemzeti hősökké nyilvánítják a nácik bűnsegédeit…” Medvegyev elnök rosszallóan említette meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet – az EBESZ – parlamenti közgyűlésének ama határozatát is, amely júliusban egyenlőségjelet tett a fasiszta Németország és a Szovjetunió között a második világháborúért viselt felelősséget illetően.

Vlagymir Putyin orosz miniszterelnök, a vitathatatlan erős ember eközben Levél a lengyelekhez címmel kö­zölte írását a Gazeta Wyborcza című lengyel lapban. Putyin erkölcstelennek nevezte a Molotov–Ribbentrop-paktumot, amely egyebek között Lengyelország megsemmisítését tartalmazta. Ám azért előrángatja azt a régi szovjet-orosz érvet, amely szerint a Nyugat mindig is megpróbált egyezkedni Hitlerrel, hogy a náci agressziót Kelet felé terelje. S mi a tanulság? Putyin szerint nem lehetséges sikeres biztonsági rendszert létrehozni Euró­pában Oroszország részvétele nélkül.

De van itt egy kis probléma: Katiny. 1940 tavaszán a szovjet legfelső vezetés és személyesen Sztálin utasítására mintegy 22 ezer, szovjet fogságba esett lengyel tartalékos tisztet, határőrt, rendőrt és civilt végeztek ki a szovjet erők a Szmolenszk melletti katinyi erdőkben, amit aztán a nácikra akartak kenni. Oroszország ugyan elismerte felelősségét, de a Katinyra vonatkozó iratok máig titkosak. Putyin szerint az orosz nemzet megérti a lengyeleknek a katinyi mészárlással kapcsolatos érzéseit, és Lengyelországnak meg Oroszországnak kö­zösen kellene ápolnia a bűntett áldozatainak emlékét.

Az orosz udvari történetírás máig azt a véleményt vallja, hogy a Molotov–Ribbentrop-paktum elkerülhetetlen volt. A szöveg, amit a lengyelek gyomra nem fogad be, így hangzik az orosz elnök szájából: „Sokféleképpen lehet megítélni a Szovjetuniót, annak politikai rezsimjét és vezetőit. Most azonban arról van szó, hogy ki kezdte a háborút, ki gyilkolta az embereket, és ki mentette meg milliók életét, s végső soron Európát”.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek