Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint egy hete tart a nyugat-európai tejtermelők tiltakozása az alacsony felvásárlási árak ellen.
Kép: Belgian milk producers pour milk near a cow on the main square in the Belgium's city of Charleroi September 11, 2009. French dairy unions urged producers in the European Union's countries, to throw their milk away in a strike they hope will spread across Europe and force the authorities to take more action to counter a slump in the dairy sector. REUTERS/Yves Herman (BELGIUM ENVIRONMENT CONFLICT ANIMALS), Fotó: © Yves Herman / Reuters
A múlt hétvégén német és francia gazdák több százezer liter tejet öntöttek a Rajnába és a Strasbourg környéki mezőkre. Előtte pár nappal négymillió liter tejet öntöttek ki a szántóföldekre Belgiumban. Ezer holland, belga és német gazda négyszáz traktorral vontatta a tárolókocsikat, melyekből a friss tejet kifecskendezték. Ilyen látványos megmozdulásra eddig nem került sor, habár már régóta tiltakoznak a tejtermelők az Európai Unió agrárpolitikája ellen. Egyre többen látják be, hogy a mostani, egész Európára kiterjedő tejválságért csakis az EU elhibázott lépése a felelős.
Három éve döntött a bizottság arról, hogy fokozatosan megszünteti a tejtermelési kvótát, de előtte 5, majd évről évre 1-1 százalékkal növeli azt, egészen 2015-ig. Emiatt olyan méretű túltermelés indult el a huszonhét tagországban, hogy a tejárak egy év alatt megfeleződtek, és már legalább egy éve nem fedezik az önköltséget. Ezért marhák százezreit vágják le, a farmerek pedig tönkremennek. Kvóták visszaállítását és támogatást követelnek a termelők, azonban Brüsszel ragaszkodik a reformjaihoz.
Lepereg minden kritika, kérelem Mariann Fischer Boel agrárbiztosról, aki szerint minden rendben a tejpiacon, az árak ismét emelkedésnek indultak. Ezt abszolút nem érzik a gazdák, a francia tehenészszervezetek például sztrájkra buzdítottak, amelyhez több ország, például Ausztria is csatlakozott. Azt mondják, nem adják oda a tejet a feldolgozóknak, hanem kiöntik.
Az első komoly megmozdulás az volt, amikor a múlt héten a belga–német határon 140 traktorral lezárták a két ország közötti autópályát, és a gazdák igazságos árat követeltek az általuk előállított tejért. Uniós szinten ugyanis a tavalyi 40 eurócentes árak 20-22 centre csökkentek, amely megfelel a hazai 50-55 forintos árnak. Ugyanakkor egy liter tej előállítása átlagosan 75 forintba kerül, tehát óriási a termelők vesztesége. Hazánkban is voltak már tüntetések, legutóbb júniusban, az Európai Bizottság budapesti székháza előtt. Néhány hete pedig békés demonstrálók a hazai tejet próbálták népszerűsíteni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu