Tégy valamit az időjárás ellen!

Miért nem veszik igénybe a gazdák sem az üzleti alapú biztosítási megoldásokat, sem az államilag támogatott Kárenyhítési Alapot? Hogyan hat az elemi károk gyakoribbá válása mindennapi életünkre?

Hitel, biztosításT. Dögei Imre2008. 10. 31. péntek2008. 10. 31.
Tégy valamit az időjárás ellen!

"Értsék már meg: a mezőgazdaság az nem esztergapad!" - jut eszembe egy évekkel korábbi kifakadás. A köpcös magyar azt akarta vele üzenni az aszfalt emberének, hogy a gazdálkodást jórészt a szabad ég alatt, az időjárás szeszélyeinek kitéve űzik. Márpedig az elemekkel egyre nagyobb a küzdelem. Bőrünkön és majdan pénztárcánkon érzékelhető példái ennek az ismét kísértő aszály meg az április végi, május elejei fagyok. Utóbbi csak a gyümölcsösökben 40-50 milliárd forint kárt tett. Az irdatlan összeg egyébként fele az ágazat évi termelési értékének.
Teljes védelem nincs a tomboló természeti erők ellen, legfeljebb mérsékelni lehet a veszteségeket. A kockázatok kezelésének kézenfekvő lehetősége az agrárkárok biztosítása. Jelenleg Magyarországon három változat közül választhatnak a termelők. A kereskedelmi biztosítótársaságok üzleti alapon szerződnek. A termelők maguk is alakíthatnak nonprofit elven működő mezőgazdasági biztosítási egyesületeket: 24 ilyen van az országban, ám piaci részesedésük mindössze 2-3 százalékos. Harmadik az időrendi sorban a 2007 elejétől működő nemzeti kárenyhítési alap.
Az agrárbiztosítást általában kockázatosnak ítélik a kereskedelmi biztosító társaságok. Ennek ellenére a rendszerváltást követő daliás időkben a hazánkba érkező külföldi biztosítók is próbálkoztak mezőgazdasági üzletággal, ám a magyar agrárgazdaság mélyrepülésével együtt többségük felhagyott vele. A kilencvenes évek közepén lehetett a mélypont, ezt követően a biztosítási díjakhoz nyújtott állami támogatás révén fokozatosan újjáéledt az agrárbiztosítási piac.
Mire azonban a gazdálkodók bizalmát sikerült volna megnyerni, 2004-től, a költségvetés túlzott terheire hivatkozva megszüntették az utóbb már harmincszázalékos díjtámogatást. Szinte egyik évről a másikra húszmilliárd forintról hétre, majd 2006-ban 6,8 milliárdra zuhant a biztosítási díj összege. A Magyarországon működő 27 biztosítótársaságból négy foglalkozik mezőgazdasági biztosítással: az Allianz Hungária Zrt., az OTP Garancia Biztosító Zrt., a Generali Providencia Zrt. és a K&H Biztosító Zrt. Ezek a növénybiztosítások terén általában tűz- és jégkárokra, kalászos növényeknél viharkárokra és téli fagykárokra szerződnek. Aszálykárra többnyire nem, vagy a termelők számára vállalhatatlanul drágán kötnek biztosítást, pedig több mint 40 százalékos aránnyal ez vezeti a kárstatisztikát. Jó üzlet ugyan a biztosítás, ám az agrárműfaj kivételnek számít. A Mabisz Mezőgazdasági Tagozatának kimutatásai szerint 2004-ig minimális eredmény volt rajta, az utóbbi két évben viszont összesen három-négy milliárdos veszteséget hozott össze az említett négyes fogat.
Szakértők szerint hét évből három-négyben fordulnak elő számottevő elemi károk. Inkább a jó istenre, mint az előzetes biztosításra bízzák magukat a gazdálkodók. Nemcsak a pénz, a bizalom is hiányzik.
A biztosítók komoly matematikai és statisztikai apparátussal kiszámolják, hogy mekkora eséllyel következik be a baj, és költségvetésükbe belekalkulálják, hogy nagyobb mértékű káresemény - teszem azt - tíz évben egyszer fordul elő. A tizedik évben kifizetett kártérítést - mint ráfordítást - leosztják a többi, káresemény nélküli kilenc évre. Most képzeljük el, hogy a statisztika változik. Már nem minden tizedik évben következik be elemi csapás, hanem ötévente. A biztosítónak ahhoz, hogy nyereséges tudjon maradni, fel kell emelnie a díjakat. A termelés biztosítását végső soron a vásárló fizeti meg, hiszen a termék árába a biztosítás díjtételét is belekalkulálja a termelő. Ha nem fizetünk biztosítást, miközben minden ötödik évben bekövetkezik a káresemény és hiány keletkezik a piacon, ez áremelkedéshez vezet: végső soron tehát mindenképpen mi, fogyasztók álljuk a cechet.
A mezőgazdasági biztosítás ma Magyarországon veszteséges: a négy szereplő több kártérítést fizet ki, mint amennyi díjat beszed. Ezt egyetlen okból teszik: abban reménykednek, hogy a gazdák bankszámlájukat, illetve jövedelmező biztosításaikat - különösen a befektetési célú életbiztosításaikat - is hozzájuk viszik. Ugyanakkor a kockázatok olyan nagyok - a kajszi lassan háromévente fagy el -, hogy a díjak még kisebb biztosítói haszonkulcs mellett is az egekbe szöknek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek