Üllőn álló életfa

Üllőn nagy dolog van készülőben: megalkotják városuk életfáját. Utánajártunk, honnan az ötlet és hogyan áll a megvalósítás.

HobbiValló László2010. 05. 24. hétfő2010. 05. 24.
Üllőn álló életfa

Szó szerint nagy fába vágta a fejszéjét Bognár István fafaragó mester, amikor elhatározta, hogy városának lakóival együtt megfaragja Üllő életfáját. Kalákában már ki is vágták a neki való alapot, egy tíz méter magas akácfát. Nem véletlenül esett a választás erre a fafajra, hiszen a város és környéke jó akáctermő vidék, s mint ilyen, kiváló méhlegelő.

S hogy honnan az ötlet? Mondhatnánk, egy ihletésből, Vukics Ferenc mozgósító erejű előadásából. Ugyanis a Magyarok Szövetsége elnöke beszélt arról nemrégiben az üllőieknek, hogy a globalizáció legjobb ellenszere a lokalizáció. Vagyis azért, hogy egy ember, egy település megtarthassa egyéni arculatát ebben a világméretű egységesedési folyamatban, ami az egyediség, a helyi kultúrák eltűnésével fenyeget – a helyi értékekhez kell fordulnia. S ennek egyik megnyilvánulási formája az életfaállítás, ami egyrészt a múltat idézi, amennyiben a magyar őstörténet emlékeit eleveníti fel, másfelől a jelenben mozgósítja mindazokat, akik számára fontos a hagyomány.

Bognár István jól ismeri a magyar őstörténetet, s így az életfa eredetét is. Mint mondja, kezdetben a jurta központi tartóoszlopát díszítették őseink faragásokkal, s így született meg az együtt lakó nemzetség (család) életfája. A faragott motívumok között a felfelé törő virágok az újszülötteket, a lefelé hajlók az elhunytakat jelképezték. A közöttük burjánzó indák kusza szövevénye pedig az egymáshoz fűződő kapcsolatokat, illetve magát az életet szimbolizálta. Idővel ez a központi tartóoszlop elvesztette feladatát, és kikerült a sátor elé, ettől kezdve már önálló életfaként létezett.

Az életfakészítés Üllőn valóban mozgósító erejű: a legutóbbi szombaton legalább húszan hántolták a kérget, köztük Kissné Szabó Katalin polgármester asszony is. A munkákat irányító Bognár István szerint a részvételnek nem feltétele a faipari ismeret: korra, nemre, politikai, vallási hovatartozásra való tekintet nélkül bárki közreműködhet – ha másként nem, hát úgy, hogy egy kis süteményt vagy üdítőt hoz a szorgoskodóknak.

A munka még csak az elején tart: le kell hántolni a kérget a fáról, majd szépen lefesteni. Ezután következik a motívumok megtervezése, majd felrajzolásuk a fára. Még nem végleges azoknak a helyi szervezeteknek a listája sem, amelyek felkerülnek az életfára, de a város címere, az önkormányzat és a helyi tűzoltó szervezet biztosan helyet kap rajta.

Nincs döntés még a helyszínről sem, ahol a fát felállítják. Ehhez ötleteket várnak a városlakóktól, miként ahhoz is, hogyan díszítsék, parkosítsák majd a környezetét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek