Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy neve elhallgatását kérő kazincbarcikai olvasónk arra kért, alkalomadtán foglalkozzam a kutya bajom, kutya baja kifejezésekkel.
„Miért mondják sokan azt: kutya bajom, amikor arról akarnak meggyőzni minket, hogy semmi bajuk? Mi közük van ehhez a kutyáknak? Talán azért alakult ki ez a forma, mert az állatvédők igyekezete és a külföldi minták nyomán ma már nálunk is egyre nagyobb a kutyák megbecsülése és szeretete?” – kérdezi levelében.
Érdekes, amit olvasónk fölvet, s érvelése is logikus, a valóság azonban ellentmond ennek a magyarázatnak. Ez a kutya baja kifejezésforma sokkal régibb annál, hogysem eredetét vagy használatának gyakoriságát valamiképpen is összekapcsolhatnánk azzal az állatszeretettel, amely napjainkban végre csakugyan kimutathatóan terjed. Ennek igazolására talán az arra való utalás is elég, hogy lapunknak – nagy örömömre – Kutyaposta című rovata is van.
Sajnos, nem tagadhatom le, hogy a kutyákat elődeink becsülték ugyan, de nem becsülték meg eléggé. Seregnyi szólás, közmondás, szókapcsolat bizonyítja, hogy ha a kutyákról az emberekre vonatkoztatva beszélünk, akkor ez csaknem mindig a kutyák lenézésével, megvetésével jár együtt. Ennek megvannak az okai is. Az egyik az, hogy a török hódoltság, majd a kuruc–labanc harcok korában nagyon elszaporodtak és sok kárt okoztak a gazdátlan, kóbor kutyák, a másik pedig, hogy őseink egykori babonás hiedelmei szerint az ördög, azaz a gonosz szellem olykor kutya alakban öltött testet. Mindezek alapján nem nehéz megérteni, miért éppen az olyan „kutyás” kifejezéseink, szólásaink, közmondásaink vannak többségben, mint kutya élet (azaz nagyon rossz), kutya világ, kutya hideg, kutya meleg, gyáva kutya (= megvetést érdemlő ember), kutyára bízza a hájat (= olyan emberre, aki nem méltó a bizalomra), kutyául van (nagyon rosszul), „kutyából nem lesz szalonna” (a hitvány ember sohasem javul meg) stb.
Ha ellenben így van, akkor a kutya baja miért jelenti lényegében épp az ellenkezőjét a kutyául van szólásnak? – kérdezhetik olvasóink. Nos, éppen azért, illetve annak következtében, hogy a kutya kifejezéseinkben, szólásainkban többnyire megvetést, nemegyszer pedig semmibe vevést jelent. Kutyába se veszi, azaz semmibe. A kutyának sem kell, azaz senkinek sem. A kutya baja kifejezésben a kutyának ez a „senki, semmi”-féle jelentése húzódik meg.
Az ugyanis teljesen érthető, hogy amikor nem egészében rólunk, hanem valamilyen bajunkról, betegségünkről van szó, akkor egy csöppet sem érezzük bántónak a kutya szónak ezt a „semmi” jelentését.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu