Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Horváth Béláné debreceni olvasónktól kaptam panaszos levelet. Azt nehezményezi, hogy néhány év óta – főleg pártok egymással való összehasonlításakor – mind gyakrabban találkozik szóban, de olykor még írásban is a szerinte szörnyűségesen hangzó jobbrább, balrább formákkal. „Nem lehetne ezeket a középfokú borzalmakat valamiképpen elkerülni?” – kérdezi.
Szívesen megnyugtatnám, mivel az én nyelvérzékemet is birizgálják az általa említett csikorgó alakok, szintén létező jobbabbra, balabbra változataikkal együtt. Ehhez azonban tudnom kellene mindig mindegyikre valamilyen jobban hangzó s lehetőleg nem is túlzottan terjengős formát ajánlani, márpedig nem tudok. Elismerem, nem valami szépek azok a mondatok, amelyeket a szemléltetés kedvéért idézek: „Nem gondolt arra valaki, hogy esetleg (mert hely lenne) az egész úttestet húsz-harminc centivel jobbrább vagy balrább alakítsák ki?”; „A fotós hozzászólása: ennél jobbabbra már sajnos nem tudtam lépni, pedig még mentem volna”; „Ezek szerint az amerikai társadalom sokkal balabbra tolódott el, mint eddig bármikor?” stb.
A mondatokat az internetről jegyeztem le minden változtatás nélkül, s azt olvasóim nem kis részének már talán nem is kell bizonygatnom, hogy ezek nem egyedi példák. Mindegyik „furcsa” alakra találunk több-kevesebb adatot. Az olvasónk által nehezményezett jobbrábbra több mint háromezret, a balrábbra pedig nyolcezernél is többet. De hozzá kell tennem: ezek csak önmagukban véve nagy számok. A puszta jobbra 756 000-es vagy a középfok jele nélküli balra 680 000-es tömege mellett eltörpülnek.
Az a kérdés, tudjuk-e ezeket a különleges, de olykor valóban szükségesnek látszó formákat mással, jobbal helyettesíteni! Itt van pl. ez a mondat: „Erre ő még jobbrább ült a padsorban, hogy minél távolabbra kerüljön neki sugdolódzó, tőle balra a második helyen ülő idegentől.” Még jobbabbra? Ez semmivel sem jobb, sőt talán még egy fokkal riasztóbb. (Kevesebb is rá az adat.) Még jobban jobbra? Még inkább jobbra? Még eggyel jobbra? Nem folytatom. Próbálkozni lehet, de szinte mindegyiknek van valami gyengéje.
Elárulhatom: ezek nem új formák. A Nyelvművelő Kézikönyv már három évtizeddel ezelőtt foglalkozott velük, s már akkor jelezte, hogy bár nehézkesek, valódi szükség esetén, alkalmilag élhetünk velük. A pusztán hanyagságból, figyelmetlenségből eredő középfokhalmozásoktól azonban – amilyen pl. az előbbre és előrébb kereszteződéséből alakult előbbrébb, amelyre ezernél is több adattal szolgál az internet –, tartóztassák meg magukat olvasóink!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu