Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hogy mit jelent a fokozás nyelvtani értelemben, azt olvasóimnak aligha kell részleteznem. Nyelvünkben azonban a jó, jobb, legjobb típusú, úgynevezett szintetikus fokozáson kívül van körülírt fokozás is, amelyet főleg az inkább, jobban, illetve a kevésbé, legkevésbé szavak segítségével szokás alkalmazni, például jobban alkalmazkodó, kevésbé ellenszenves stb.
Sajnos sokan – főleg figyelmetlenségből – nemegyszer a fokozás két módját egyszerre alkalmazzák. Mióta az internet Google programja egyetlen kattintásra megjeleníti a keresett adatokat, elszomorodva látom, hogy a jobban elfogadható, leginkább megfelelő körülírt fokozású alakok mellett, amelyek azért hál’ istennek nagy többségben vannak, tucatjával, sőt százával akadnak kétszeresen fokozott alakok. Az arányok körülbelül ilyenek: jobban elfogadható (1640 adat) – jobban elfogadhatóbb (115 adat); kevésbé rutinos (3630 adat) – kevésbé rutinosabb (8 adat). Szemléltetésül íme egy az utóbbiak közül: „a kevésbé rutinosabb versenyzőknek is szívesen segítünk megtenni a kezdő lépéseket”.
Természetesen óvom olvasóimat az efféle hanyag kettőzésektől, de hozzáteszem: a közölt számok óvatosan kezelendők, mert a kétszeres fokozásúnak jelölt adatok korántsem mindig hibásak. Ennek szemléltetésére idézem a 115 „jobban elfogadhatóbb” adat közül a következőt egy vallásfilozófiai tárgyú kiadványból:
„A tudatosságom segít abban, hogy minél jobban, elfogadhatóbb módon viszonyuljak a környező világhoz, mennél jobban érvényesíthessem törekvéseimet.” Ugye, észrevették, hogy itt egy vessző van a jobban és az elfogadhatóbb szó között? Itt a minél jobban és az elfogadhatóbb módon mellérendelő viszonyban van egymással, mindkét kifejezés a viszonyuljak igealakhoz tartozik. Ez a mondat – és még további jó néhány – tehát csak látszólag tartalmaz kétszeres fokozást, valójában teljesen szabályos forma.
Mindezt pedig azért írtam meg éppen most, mert tegnap az egyik tévécsatorna meteorológusa ezt mondta: „A dunántúli területeken inkább enyhébb idő lesz.”
Így, leírva ez is rossznak érződik; olyannak, mint a csakugyan hibás, pongyola jobb ízűbb vagy a kevésbé elfogadhatóbb kifejezésformák. Hallva azonban bátran megállapíthattam, hogy az időjós kifogástalanul fejezte ki magát. Beszédében az enyhébb szó külön hangsúlyt kapott annak ékes bizonyságául, hogy az inkább nem hozzá tartozik, hanem ’nagyobbrészt, főleg’ jelentésű határozószóként áll előtte.
A tanulság ezúttal ez: csakugyan kerüljük a henye kétszeres fokozást, de sohase ítéljünk elhamarkodottan!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu