Napi öt óra a képernyő előtt

A 15-19 évesek naponta átlagosan 4,9 órát töltenek a televízió és a számítógép előtt. Ugyanakkor egyre kevesebbet hallgatnak rádiót és a magazinokat is mind ritkábban lapozgatják − derült ki a GfK Hungária–Ipsos által készített Nemzeti MédiaAnalízisből.

HobbiRomvári Orsolya2010. 10. 30. szombat2010. 10. 30.
Napi öt óra a képernyő előtt

Az elmúlt öt év során drasztikusan változtak a fiatalok médiahasználati szokásai: A televíziónézés még a rohamosan terjedő internethasználat mellett – a 2000-es 4 százalékról 2010-re 65 százalékra növekedett – is kiharcolta a 6 százalékos növekedést, a rádiók és a magazinok azonban folyamatosan veszítenek vonzerejükből. Míg az ezredfordulókor a fiatalok 80 százaléka olvasott újságot, most 65 százalékuk, az olvasott lapok száma pedig átlagosasn 5,3-ról 2,8-ra csökkent.

– A teljes médiafogyasztásra szánt idő tovább növekszik és egyre nagyobb szeletet hasít ki a 15-19 évesek mindennapjaiból. A növekedés motorja az internet, amely felváltott több szabadidős és társas tevékenységet is. Ma már a fiatalok csaknem öt órát töltenek a televízió, a számítógép, esetleg az okostelefonjuk előtt  – mondta Kántor Kata, a GfK Hungária Médiaszektorának menedzsere.

Az elmúlt tíz évben a televíziónézésre és internetezésre szánt együttes idő csaknem 70 százalékkal növekedett, de míg 2000-ben ennek 91 százalékát a televízió tette ki, az idén már csak 59 százalékot. Tévézéssel csaknem három órát, internetezéssel és rádiózással két-két órát töltenek el naponta a fiatalok, bár valószínű, hogy egyre gyakoribb a párhuzamos médiafogyasztás és a háttérinformálódás is.

A 15-19 éveseknek ma már 64 százalékát teszik ki a netfüggők. Erre a csoportra a gyakori netezés mellett jellemző, hogy inkább a „kisebb” tévéadókat nézik, s kevésbé kedvelik a bulvárlapokat. A netfüggők számának növekedése a szabadidő eltöltésében is megmutatkozik: egyre többen vannak, akik az otthonülő, zárkózott életstílust választják, s egyre kevesebben, akik az eljáró, a szabadidejüket aktívan eltöltő fiatalok csoportjába tartoznak – írja a GfK.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek