Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A vadon élő macskafélék közül igen kevésnek csíkos a bundája, a többségé foltos vagy egyszínű. A Bristoli Egyetem kutatói 35 vadon élő macskafaj szőrzetének mintázatát vizsgálták meg, hogy magyarázatot találjanak arra, miért alakult ki ennyi gyönyörű és érdekes variáció.
Kép: Szeged, 2009. november 05. Szibériai tigris. Szegedi vadaspark. Fotó: Ujvári Sándor
Azt tapasztalták, hogy általában a növényzetben gazdag helyeken, fákon élő, rossz megvilágítási körülmények közt aktív macskafélék bundája mintás. A mintázat rendszerint szabálytalan vagy összetett. A megfigyelés arra utal, hogy a mintázatok álcázás céljából alakultak ki az evolúció folyamán.
A kutatók arra is találnak magyarázatot, hogy miért gyakori viszonylag a fekete párduc, és miért nem fordul elő ilyen színváltozat a gepárdok között. A párducok (más néven: leopárdok) – a gepárdokkal ellentétben – sokféle élőhelyen előfordulnak, és viselkedésmintázatuk is változatos.
A kutatásból az is kiderül, hogy nagyon kevés macskafélének vannak függőleges csíkok a bundáján. A 35 vizsgált fajból csak a tigrisen van meg állandóan ez a mintázat, és nem kötődik a füves élőhelyhez, amint az várható lenne.
A jelek szerint azonban a tigrisek színezete igen jó álcát nyújt, ezért továbbra is érthetetlen, miért nem gyakoribbak a függőleges csíkok a macskaféléknél és más emlősöknél.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu