Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Arra az érdekes kérdésre, amelyet Janiga Gábor levélíróm tett fel alig pár napja, szerintem olvasóink közül is sokan szívesen hallanák a választ. Ennek reményében idézek néhány sort a levélből.
„A közelmúltban lettem rá figyelmes, hogy a magyar szakmai nyelvhasználatban keveredik az optimál és az optimalizál ige. Ezért megkérdezem: egy feladatot optimalizálni vagy optimálni kell?”
Mind a két szó latin eredetű, mindkettő a ’legjobb’ jelentésű optimus, illetve a belőle alakult optimális származéka. Ugyanerre a latin optimus szóra – amely a ’jó’ jelentésű latin bonus melléknév felsőfoka – vezethető vissza optimista és optimizmus szavunk is. Közülük az elsőre 1796-tól, az utóbbira 1813-tól vannak nyelvünkben adatok.
A kérdezett két ige még újabb keletkezésűnek számít nyelvünkben. Az optimalizál igére a 20. század nyolcvanas éveitől kezdve vannak csak adataink. Még A magyar értelmező kéziszótár 1972-ben megjelent első kiadásában sem szerepel ez a szó, ennek új, 2003-i kiadásában azonban már megtaláljuk a következő jelentésben: ’valamiben a legjobb hatásfokra törekszik’, pl. optimalizálják a munkakörülményeket. A kérdezett másik szó, az optimál azonban még egyetlenegy szótárunkban sem fordul elő, csupán továbbképzett, főnévi optimálás alakjára bukkanunk rá egy-két szótárunkban, pl. Tolcsvai Nagy Gábor 2007-ben megjelent, Idegen szavak szótára című munkájában. A jelentése ott: ’a legkedvezőbb feltételeket és eredményeket kialakító tervezés vagy irányítás valamely tevékenységben, folyamatban’.
A válaszom a levélíró által föltett s cikkem címébe is kivetített kérdésre: egyelőre még ne optimáljunk, azaz ne éljünk ezzel az igével, mert nyelvünkben még nem kristályosodott ki az optimál ige. Igaz, egy-két példára csakugyan akadhatunk az interneten, pl. „optimált fordítás”, „ehhez optimálja a feladatot”, de sajátos, az optimalizálétól eltérő jelentése még nem alakult ki, s lehet, hogy nem is fog, mert a hasonló eredetű s típusú szavaknak csaknem mindegyikében az -izál igeképzős forma terjedt el: centrális > centralizál, lokális > lokalizál, speciális > specializál, szociális > szocializál. Egy kivétel van, a maximális, amelynek már egy évszázada kialakult ’
Az optimusból alakult optimális melléknév igei származékának azonban az optimalizál az optimális, vagyis a legjobb, legmegfelelőbb formája.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu