Edény és edényzet

Lévai Jánosné érdi olvasónk, aki már máskor is nemegyszer hozzám fordult egy-egy nyelvi kérdéssel, a szeméttároló edényzet kifejezésen akadt fel, amelyet egy újságban fedezett fel. Többek között így ír: „Nem tudom, miért van szükség az »edény« helyett a szerintem nyakatekert, hivataloskodó »edényzet«-re.Szótárainkban, pl. legújabb értelmező szótárunkban nem is találok ilyen szót.”

HobbiGrétsy László2011. 06. 24. péntek2011. 06. 24.
Edény és edényzet

Az edényzet kétségtelenül ritkán használatos szó, de ebből nem következik, hogy nincs is rá szükség. Erre is szükség van vagy lehet bizonyos esetekben, mint ahogy más -zat, -zet végű, illetőleg ilyen képzős szavainkra is. Ez a képző már körülbelül nyolc évszázada él nyelvünkben. Benne a -z eredetileg igeképző volt, s az -at, -et névszóképzővel való összetapadás eredményeként született meg az ómagyar korban.

Később azonban már nemcsak -z képzős igékből lettek -zat, -zet végű főnevek, hanem ez a képzőbokor más főnevekhez is hozzájárulhatott. Napjainkban főleg gyűjtőnévképzői szerepben él, s ilyen minőségében nem¬egyszer nagyon is fontos. Gondoljanak olvasóink olyan szópárokra, mint billentyű – billentyűzet, cölöp – cölöpzet, csillag – csillagzat, csont – csontozat, fegyver – fegyverzet, felhő – felhőzet, fog – fogazat, gyökér – gyökérzet, izom – izomzat, kötél – kötélzet, léc – lécezet, redő – redőzet, személy – személyzet stb.

Bizonyára érzik, hogy a szópárok második tagja mindegyik példában összefoglaló, gyűjtő fogalmat jelöl; az első tag által jelentett dolog összességét, nagyobb csoportját, teljességét fejezi ki.

Az edényzet szónak vajon van ilyen szerepe? Bizony, van! Elég csak kinyitnom a Gasztronómiai lexikont, s az edénymosogató-gép címszónál máris ilyen részletre akadok: „A piszkos edényzetet kosárba vagy szalagra helyezik. Így kerül a gépbe, ahonnan áztatás, mosás és öblítés után tisztán kerül ki.” Nyilvánvaló, hogy ez az elnevezés különféle, a vendéglátóiparban használatos edények csoportját jelöli meg. Úgy érzem, itt jól használható ez a szó. S van, illetve lehet szerepe akkor is, amikor általában konyhai edényzet-ről, hulladékgyűjtő vagy szeméttároló edényzet-ről beszélünk.

Az értelmező szótárban csakugyan nincs benne, mert előfordulása elég ritka, s a szótár szerzői nem érezték szükségesnek külön szócikké tételét. Idézett példáim közül a cölöpzet sem szerepel a szótárban. Ez nem baj.

Kosztolányi Dezső írta csaknem nyolc évtizeddel ezelőtt a Pesti Hírlapban, Kagyló és tenger című remek írásában a következőket: „A szótár csak kagyló, ezzel csak meregetünk a nyelv tengeréből. A nyelv azonban
a tenger, a tenger.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek