Bush elnök a konyhában

AMIT MUNKÁJUK SORÁN LÁTNAK, HALLANAK, az szolgálati és államtitoknak minősül. Ha bármelyikük elárulna valamit a védett személyről és munkájáról a bulvársajtónak, társai testületileg ásnák el a Budai-hegyekben. Ez is kiderül dr. Ambrus Péter Az igazi testőrök című könyvéből. A rendőr alezredes, aki Hofi Géza unokaöccse, írt már könyvet a humoristáról és a kommandósokról egyaránt. A szerzővel Csontos Tibor beszélgetett.

InterjúCsontos Tibor2009. 08. 27. csütörtök2009. 08. 27.
Bush elnök a konyhában

– Mit gondol, Hofi Géza testőrnek vagy kommandósnak lett volna jobb?
– Kommandósnak. Ha esténként elment valahová, vitte az engedélyezett revolverét is. Egyszer szemtanúja volt egy rablásnak, a fegyverét ráfogta az elkövetőre, így tartotta sakkban a rendőrök kiérkezéséig.

– Hofinak volt testőre vagy lehetett volna?
– Soha nem volt testőre, szüksége sem volt rá. Viccesen mesélte, hogy a visegrádi nyaralója környékén mindenhová betörtek, csak hozzá nem. Tudták, hogy az övé a nyaraló, és őt kedvelték. Némelyik politikusnak viszont, akár kedvelik, akár nem, hivatalból jár a testőr. Aki nem akkor jó, ha két méter magas, feje futball-labda, a válla pedig szekrény szélességű.

– Hanem?
– A mai testőrök rendkívül felkészültek, óramű pontossággal, csapatmunkában dolgoznak, némelyikük több nyelven beszél, többdiplomás. Folyamatosan tanulnak, lőkiképzésre, pszichológiai szűrésre járnak. Kultúrlények, akik fejben jobbak, mint izomban. Kreatív és intellektuális szakma ez. Egy tanulmány például nyolcvan oldalon elemzi csak a gépjárműből történő ki- és beszállás taktikai elemeit. Testőrnek lenni nem abból áll, hogy valaki jóképű, magas, felteszi a napszemüveget és kap egy fegyvert.

– A testőr tehát nem a látvány embere. Vi¬¬szont az amerikai filmek ezt a romantikus k鬬pet sugallják az elnökök személyi biztosítóiról.
– Ezért sem szeretik, ha „testőrnek” nevezik őket, mert kissé amerikai ízű. Ők személyi biztosítók, a rendőrség, a Köztársasági Őrezred hivatásos tisztjei. A testőrfilmek hamis képet sugallnak. A híradókban is csak azt látni, hogy sötét napszemüveges, „füldugaszos” úriemberek szállnak ki nagy kocsikból. A megelőző intézkedéseket nem mutatják.

– Miért szeretik annyira a sötét szemüveget?
– Napsütésben a fény nem vakítja el őket, illetve eltakarja a szemüket, így a gyanús személy nem látja, hogy őt figyelik. Akit napszemüvegben néznek, az zavart lesz, akit pedig idegesít, ha nézik, azt érdemes figyelni.

– Kanyarodjunk vissza a megelőző intézkedésekhez.
– A személyi biztosítók a védett személy érkezése előtt feltérképezik a menekülési útvonalakat, kijelölik a menekítési helyiséget, megszervezik, ki legyen az orvos, s vizsgálódnak tűzrendészetileg is. Tudniuk kell, lesz-e a közelben másik rendezvény, előzetesen ellenőrzik az ott résztvevőket nemzetbiztonsági szempontból, még a felszolgálókat is, listájuk van a sajtó képviselőiről, és mindezeken felül a csapat tagja egy élelmiszer-higiénikus is. Huszonnégy órás szolgálatot látnak el, olykor tíz-tizenkét órát állnak egy helyben.

– Mindezt ők úgy fogalmazták meg, hogy a testőr nem akkor eszik, iszik vagy megy vécére, amikor kell, hanem amikor lehet.
– Ez a testőrlét egyik íratlan alapszabálya. A testőrök hihetetlen szakmai alázattal rendelkeznek, igazi fanatikusok. Náluk csak a szolgálat számít.

– Említette az élelmiszer-higiénikust is. Neki mi a dolga? Csipeget a díszétkezésre szánt ételekből?
– Órákkal az esemény előtt ott van a protokollétkezésre kijelölt étteremben, mintát vesz az ételekből, kóstolgat is. Az éttermeket, amelyekbe a védett személyek rendszeresen ellátogatnak, folyamatosan ellenőrzik, nem csupán a protokollesemények idején. Ahol a hétköznapokon sem megfelelőek a higiéniai körülmények, ott fennáll a fertőzésveszély.

– A testőrtársulatban radiológust is foglalkoztatnak.
– Mérőműszerrel ellenőrzi, van-e sugárzás a helyszínen. Megtörtént, hogy a radiológus a védett személy szálláshelyén sugárzó kínai vázát talált. Elmondta: ha valaki évekig ott aludna, sugárfertőzötté válna.

– A védett személyeket a biztosító tisztek a magánprogramjaikra is el¬¬kísérik. A védett személy is úgy úszik, mint Bástya elvtárs a Tanú című filmben: egyedül a vízben, a medence partján pedig sétál a testőr?
– Majdnem. Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, amikor húsz-harminc kilométereket futott, a testőrei is lefutották vele a távot. Sokszor persze váltották egymást. Ha Gyurcsány Ferenc lovagolni ment, személyi védőinek meg kellett tanulniuk lovagolni. Szili Katalin negyvenkilós kutyájának sétáltatásakor a testőr fogta a pórázt, nehogy az erős kutya elhúzza az elnök asszonyt.

– Igaz, hogy az ugyancsak rendszeresen futó Szili Katalin még egy szobai futópadot is beszerzett, hogy a testőreit „megkímélje”?
– Ha nem is emiatt, de vett egy futópadot. Szili Katalin egyike a védetteknek, akinek a testőrökhöz való viszonyáról is mindenki kedvezően nyilatkozott. Figyel arra, hogy a testőrök is ugyanúgy étkezzenek, pihenjenek, s karácsonykor vendégül látja őket.

– Moziban, színházban, hangversenyen sem maradnak egyedül a védett politikusok?
– A személyi biztosítók is ott ülnek a nézőtéren. Cipőboltba is bemennek velük, mintha ők is vásárlók lennének. Bizony, ha egy női védett harisnyát vesz, férfi testőrként nincsenek egyszerű helyzetben… Dobrev Klára fogalmazta meg, hogy a testőr nem bébiszitter és nem bolti szolga. Nem ez a dolguk. Megjegyzem, védett személyekkel kapcsolatos pletykákat beszélgetőpartnereim még az interjúk után sem meséltek el.

– Könyvéből ki is derül az egyik legfontosabb testőrtulajdonság: a bizalmas információk megtartása, a „némasági fogadalom”.
– A védett személyek magánélete a testőröknek olykor nyitott könyv, az autókban fültanúik a beszélgetéseiknek. Bármit látnak-hallanak, az szolgálati és államtitok. Egyik parancsnokuk el is mondta: ha valamelyikük elárulna valamit a bulvársajtónak, testületileg ásnák el a Budai-hegyekben.

– Ha a védett személy külföldön tölti szabadságát, a testőreit is viszi magával?
– Az államfőnek és a miniszterelnöknek külföldön is jár biztosítás, de ott elsődlegesen az illető ország biztonsági szolgálata védi őket.

– S ha olyankor búvárkodik vagy síel?
– A testőrök lemerülnek, illetve lesiklanak vele.

– Ismernie kell-e a testőrnek a protokollt annyira, hogy ha, mondjuk, a védett személy a svédasztalos fogadáson nem az előétellel, hanem a töltött csirkecombbal indít, szelíden figyelmezteti?
– A testőr és a védett személy viszonya akkor jó, ha kiegyensúlyozott, de nem lehet bratyizós. Ebbe akár az is belefér, hogy figyelmezteti, ha rossz fogáshoz nyúl. Ha azonban védett személy környezetében a testőr szinte családtaggá válik, akkor könnyen elfelejtheti, hogy ő éppen a munkáját végzi. Jeszenszky Géza volt külügyminiszter például félévente cserélgette a testőreit, friss emberekkel szeretett dolgozni.

– A magyar testőrök szeretnek külföldi kollégáikkal összedolgozni?
– Bush elnök szállásául először a New York-palotában működő hotelt választották. Az amerikaiak le akarták záratni a körúti forgalmat, ehhez azonban a Köztársasági Őrezred nem járult hozzá. Miként azt sem engedte, hogy a látogatás idején gépfegyverekkel felszerelt amerikai katonai helikopterek cirkáljanak a város felett. Erre közölték, akkor nem jön az elnök. Bush végül a Le Méridienben szállt meg. Az épület védelméhez betonelemeket kellett keríteni, ezekkel vették körbe a hotelt, hogy robbanóanyaggal megrakott teherautóval esetleg ne lehessen nekihajtani a szállodának. A bejárat fölé sátrat építettek, és az alá állt be az elnök gépkocsija, hogy a környező épületekről ne lehessen rálőni. Kevesen tudják, hogy amikor Bush a Citadellán beszélt, az elnököt a gazdasági bejáraton, a konyhán keresztül, a tálalókocsik között kísérték ki a pulpitushoz…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek