Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Isteni foglalkozást találtam, a mesekészítés a világ legjobb játéka – vallja Marék Veronika. Közismert figurái – a nyolcvan országban műsorra tűzött Kockásfülű nyúl, Boribon, a játékmackó vagy Kippkopp, a gesztenyegyerek – generációk kedvencei. A művésznőt életművéért idén József Attila-díjjal tüntették ki.
Kép: Marék Veronia meseiró 2010.06.16. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet
– A világért sem akart mosolyogni a fényképezőgép előtt, akár egy dacos gyerek. Miért?
– Annyiféle arcunk van. Én akkor szeretem magam, ha változatos az arckifejezésem: csodálkozó, mérgelődő, vicces vagy komor. Az a valóság. A rajzaimból, mesekönyveimből is irtom a mosolyt. Csak akkor használom, amikor indokolt. Az emberek sem vigyorognak állandóan.
– És milyen a kedvenc arca?
– Ilyen. (Csukott száját szélesre húzza, szemei tágra nyílnak. Most már indokoltan nevethetünk.) Grimaszokat rajzolás közben is vágok. Már egészen felnőtt voltam, mikor észrevettem, hogy ha szomorú figurát rajzolok, én is lebiggyesztem a számat.
– Miért áll távol öntől a habos mesevilág?
– Mindig ellene dolgoztam azoknak, akik szerint a gyerekeknek csak aranyos dolgokat kell mutatni. Szerettem a szilajságot, a nyersebb, keményebb helyzeteket, mert az ő életük sem habos torta. Az a felismerés vezet a mai napig, hogy a gyerekeknek nem szabad hazudni. Ne mondjuk nekik, hogy minden teljesen jó. Ugyanolyan konfliktusokat kell felmutatni a mesékben is, mint amilyeneket mindannyian átélünk.
– Önnek is sikerült kirobbantani egy konfliktust, mindjárt az első mesekönyvével, amit tizenhét évesen írt, és amiben a gyerekek felvágták a játék mackó hasát.
– Minden rendes szülő elborzadt, én viszont úgy éreztem, ebben semmi különös nincs. A gyerekek ennél sokkal vadabb dolgokat művelnek: leszedik a fejét, falhoz vágják, rátaposnak. Itt sem az volt a baj, hogy felvágták, hiszen orvosost játszottak, hanem az, hogy utána otthagyták, ahelyett, hogy bekötözték volna.
– A szilajságot, vagányságot ön is a személyiségében hordozza?
– Inkább jámbor lélek vagyok, nem merek szólni, ha valaki kiszúr velem. De gyerekként elég vagány voltam. Állítólag a cseresznyefa tetején trónoltam és ott meséltem a barátaimnak. Később aztán kicsit kövér lettem, és bekerültem egy negatív skatulyába. Életem egyik legrosszabb élménye tizennégy évesen ért. Baráti házaspárnál nyaraltam a Svábhegyen, a kertben nagy gyerekcsapat játszott. Alig vártam, hogy közéjük mehessek. Egyszer csak azt vettem észre, hogy elmennek előlem, nem állnak szóba velem. Rájöttem, hogy felnőttnek tekintenek. A gyerekkor csodavilága, amit úgy szerettem, és amiben otthon voltam, nagy dörrenéssel bezárult előttem.
– Van számomra, felnőtt nő számára egy különösen érdekes meséje, amiben Tipptopp, a gesztenyelány egyedül bolyong, majd beöltözik madárnak, hátha akkor befogadják a madarak, aztán mókusnak, lepkének, békának, de nem jár sikerrel.
– Ezt a mesét már elvált nőként írtam. Csak utólag jöttem rá, hogy a saját tapasztalatomról szól. Arról, ahogy az ember keresgéli a kapcsolatait. Ez furcsa érzés volt. Megismerkedtem egy csomó férfival, próbáltam mindegyikhez idomulni, hátha ő lesz a párom. Aztán kiderült, hogy dehogyis. Csak az a jó partner, aki a szíve mélyén hasonló hozzánk.
– Ezek szerint a mesélés egyfajta terápia is: kiírja magából a problémákat?
– Így van. És sokszor észre sem veszem.
– Tipptopp végül összetalálkozik Kippkoppal, a hozzá hasonló gesztenyefiúval. Marék Veronikának is sikerült?
– Igen, hála a Jóistennek. Szörnyen megviselt a válás, nem gondoltam, hogy minket is elér a végzet. De lett egy nagyon klassz második férjem. Utólag már látom, hogy amit az ember szörnyű rossznak él át, az sokszor egy csodálatos új kezdésre ad módot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu