Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemrég a magyar sport napja alkalmából Csik Ferenc-díjat kapott a kajakos Kammerer Zoltán. Összesen öt olimpián szállt hajóba, és három arany- meg egy ezüstéremmel tért haza. Bár sportpályafutását már másfél éve befejezte, hamarosan – az ötkarikás játékok előtti hajrában – rá is komoly megmérettetés vár: június 9-én az önkormányzati választáson újra elindul a polgármesteri címért 23 ezer fős, Duna-parti lakóhelyén, Gödön.
Kép: Kammerer Zoltán olimpiai bajnok kajakos Göd polgármestere
– Önnek rendkívül hosszú és sikeres élsportolói karrier jutott. Milyen érzés volt kiszállni?
– Szerintem világviszonylatban is rekordernek számítok azzal, hogy 35 évet töltöttem a kajaksportban aktív versenyzőként, a pályafutásom alatt hat generációváltást éltem át, és öt olimpiáról négy érmet hoztam haza. Amikor 44 évesen két felnőtt magyar bajnoki címet szereztem, és utána visszavonultam, akkor sem a fizikai megterhelésbe „fáradtam bele”, hanem a folytonos távollétbe az otthonomtól. Egyre inkább azt vettem észre magamon, hogy például hiába tartottam az itteni szürke, hideg tél kellős közepén a dél-afrikai nyárba edzőtáborozni, amint elhagytam a Göd táblát, elkezdtem visszaszámolni, mikor jövök már haza.
– Mikor és miért döntött úgy, hogy a város javát szeretné szolgálni?
– Ahogy éreztem a sportolói pályafutásom közelgő végét, egyre többször azon gondolkodtam, hogyan tudnék többet tenni a városért. Gödiként mindig figyeltem a helyi történéseket, és kifejezetten rossz volt nézni, hogy az elmúlt tíz-egynéhány évben a város a fejlődés helyett egy helyben állt, vagy bizonyos területeken visszafelé haladt. Egyre többször kaptam magam azon, hogy gondolkodom, én mit csinálnék másképp adott helyzetekben. Tudtam, hogy újra lendületbe kell hozni Gödöt, és ehhez éreztem magamban kellő késztetést és erőt, úgyhogy terveztem a megmérettetést a 2024-es választáson. Csakhogy tavaly januárban váratlanul lemondott Balogh Csaba polgármester, és májusra időközi önkormányzati választást írtak ki. Gyorsan döntöttem, és kampányüzemmódba kapcsoltam.
– Az eredmény köztudott: a gödi voksolók csaknem 60 százalékának bizalmát szerezte meg. Mivel tudott megszólítani ennyi embert?
– Gödön élek 46 éve, mondhatni, mindent tudok róla. Én Gödért szeretnék élni és tenni – ez a vezérlőelvem. Csapatjátékos vagyok, jelentős sportsikereimet is csapathajóban, azon belül is vezérevezősként értem el. Képletesen szólva: most is az a dolgom, ami a páros vagy a négyes hajóban volt: a mögöttem álló közösség erejét egységbe kovácsolom, hogy gyorsabban haladjunk előre.
– Hogy bírja a felelősség súlyát, tősgyökeres gödiként a kritikát?
– Nagyon jól, a sport ebben is megedzett, bár itt kétségkívül sokkal komolyabb a tét, nemcsak a saját bőrömet viszem vásárra, hanem egy egész városét. Egyszerű a receptem: az élsportolói múltamból hozott értékrendet, a kitartást és az alázatot adaptáltam az elmúlt egy évben, most is beleadok apait-anyait, szívvel-lélekkel, becsülettel teszem a dolgom városvezetőként. Azzal pedig tisztában vagyok, hogy lehetetlen 23 ezer embernek egyformán megfelelni.
– Mire volt elég egyetlen év polgármesterként?
– A korábbi zűrzavaros évekkel szemben – amikor is a költségvetési hiányt önkormányzati tulajdonú ingatlanok eladásából, illetve hitelfelvételből akarták pótolni, és új utak, járdák szinte egyáltalán nem épültek – idén február elején, jóval a törvényben előírt határidőn belül elfogadtuk Göd 2024-es költségvetését. Nem vettünk fel hitelt, a város vagyonát pedig ingatlanok megvásárlásával gyarapítottuk, új bölcsőde épül. Megoldottuk a zöldhulladék-szállítás ügyét, minden eddiginél nagyobb szabású út- és járdaépítésekbe kezdtünk, a közbiztonság érdekében új térfigyelő kamerákat szereltünk fel, jelentős fásítási és virágosítási programot indítottunk. A városi rendezvényekkel – a nyárzáró DunaFeszttől a lecsó-, sör- és kolbászfesztiválon át a Mindkifogtuk halászléünnepig – közösség épült, így Göd már nem egy alvó város, hanem pezsgő, élettel teli település. A babaköszöntő csomagtól az adventi idősköszöntésig minden korosztályra próbálunk odafigyelni, merthogy minden gödi egyformán számít.
– Mégis, hogyan tudták mindezt megvalósítani? Honnan lett mindezekre pénze a városnak?
– Köztudott, hogy 2020-ban különleges gazdasági övezetnek nyilvánították azt a gödi területet, ahol a Samsung SDI működik. Ez azt jelenti számunkra, hogy az akkumulátorgyár nem a városunknak, hanem a vármegyei önkormányzatnak fizet adót, amely aztán több környező település, valamint civil szervezetek között osztja szét a pénzt. Az előző városvezetők éveken át a kompromisszumkeresés helyett falakat húztak fel, a források elapadtak, míg én nyitottan és emberi hangon közelítek minden félhez, akivel Göd a közös ügyünk. Megválasztásom óta több részletben, összesen mintegy hárommilliárd forintot nyertünk el Pest Vármegye Önkormányzatának pályázatain.
Összevetésképpen: 2023-ban a Samsung hétmilliárdot fizetett be adóként, vagyis már az első polgármesteri évem során ennek majdnem a felét sikerült „hazahozni”.
Ezenkívül a gyár vezetősége ígéretet tett a helyi sport- és kulturális élet, a rendezvényeink támogatására, a város szépítésére. Ennek egyik példája a százmilliós értékű játszótér a termálfürdő mellett, amit teljes egészében a Samsung finanszírozott. Hogy az együttműködő városvezetői attitűd tényleg kifizetődő Gödnek, arra hadd mondjak egy másik példát is: a közműcégekkel tavaly nyáron kötött kedvező szerződések révén is több százmillió forintot spórol a város az intézmények rezsiszámláján. A gázt októbertől az ötödéért kapjuk, mint korábban, a villanyért pedig januártól 55 százalékkal kevesebbet fizetünk.
– Nem mondok újat önnek azzal, hogy Göd neve legtöbbször az akkumulátorgyár kapcsán kerül be a híradásokba. Nemrég például aggasztó híreket közölt a sajtó arról, hogy a Samsung SDI évekkel ezelőtt mérgező anyagokkal szennyezhette a levegőt, vagy reprodukciót károsító oldószerrel szennyezett kommunális szennyvíz ömlött gödi földekre.
– Ezek a kijelentések érthető módon nyugtalanítják, félelemmel töltik el a helyieket. Polgármesterként ragaszkodom ahhoz, hogy az ügyben tisztán lássunk, és kiderüljön, hogy valóban történt-e környezetszennyezés, vagy rémhírterjesztésről van szó, ezért a város nevében büntető feljelentést tettem, várjuk a vizsgálat eredményét. Az előző városvezetés nem vizsgáltatta a gödi levegő és talajvíz tisztaságát, míg én a megválasztásom után szemtől szembe leültem a Samsung vezetőivel. Határozottan elmondtam, hogy a gödiek biztonsága számomra alapvetés, független monitoringrendszert hozunk létre, és ellenőrizni fogjuk a talajvizet, a levegő minőségét és a zajszennyezettséget. Hosszú előkészítő folyamat és a hivatalos közbeszerzési eljárás lefolytatása után a napokban aláírtuk a szerződést a talajvíz tisztaságát ellenőrző rendszer telepítésére a győztes pályázóval. A cél az, hogy naprakész, akkreditált laboratórium által kiértékelt adataink legyenek folyamatosan a talajvíz állapotáról. Megígérhetem, ha bármilyen eltérést tapasztalunk, akkor azonnal megtesszük a szükséges intézkedéseket.
– Láthatóan nem unatkozik! Hogy érzi magát az új szerepkörében?
– Köszönöm a kérdést, jól vagyok. Korábban azt hittem, óriási hiányérzetem lesz majd, miután abbahagyom a versenyzést, de szerencsére megtaláltam a helyem. Ráadásul itthon, és ezért mindennap hálás vagyok a sorsnak. Nagy lendülettel és élvezettel végzem a városvezetői munkát, talán emiatt is gyorsan eltelt ez az egy év, bármennyire is kihívásokkal teli és rendkívül kemény volt.
A polgármesteri szerepkör ritmusban nagyon hasonlít a korábbi sportolói életformámra: ugyanúgy összefolynak a hétvégék és a hétköznapok, ugyanúgy az eredményekért küzdök.
Ugyanúgy hiszem, hogy tapasztalt szakemberekből álló csapattal a hátam mögött bármit el lehet érni. Van egy szokásom: elalvás előtt számadást készítek, és képzeletben zöld pipával vagy piros iksszel értékelem az eltelt napot – jelentem, döntő többségben vannak a zöld pipák, úgyhogy újra elindultam a polgármesteri és az 5. körzetben a képviselői címért.
– Javában zajlik a választási kampány, immár azt is tudni lehet, hogy egy komplett jelöltcsapat áll ön mögött. Kik ők?
– A Kammererrel a Változásért Egyesület képviselőjelöltjeinek nyolcfős csapata Gödön élő és Gödért tenni akaró civilek összefogása. Hosszú távra tervezek, és állandó, ütőképes csapatban gondolkodom, akárcsak egykor sportolóként. Az a tapasztalatom, hogy a gödiek leginkább egy élhetőbb, rendezettebb, egészségesebb városra vágynak – ennek jegyében szeretnénk szolgálni őket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu