Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sárneczky Krisztián a legtermékenyebb magyar kisbolygókutató, aki több ezer égitestet fedezett már fel, többek között a legkisebb, földön kívüli égitestet is. Milyen technikával keresi az égi sziklákat, és mi haszna van ebből az emberiségnek? Beszélgetésünkből az is kiderül, hogy milyen kőzetet őriz a fiókjában, és hogy elnevezhető-e egy égitest a kedvenc háziállatunkról.
Fotó: Kállai Márton, Forrás: Szabad Föld
– Földrajztanárként végzett, de amatőr csillagászként már sokkal korábban az égre vetette a szemét. Mi kellett ahhoz, hogy nemzetközi szinten is jegyzett, kiemelkedően eredményes kisbolygóvadásszá váljon?
– Lelkesedés. Az, hogy élek-halok a munkámért, ami egyben a szenvedélyem. Én sosem dolgozom, hiszen azt csinálom, amit a legjobban szeretek. Minden ébren töltött órámban a csillagászat foglalkoztat. A kétezres évek elején alakult úgy a dolog, hogy elkezdhettem ezzel foglalkozni: Szegeden fogadtak be ezzel a témával, ott kezdhettem az első észleléseket, majd hallgatóként sikerült feljutni Piszkéstetőre is. Onnan aztán már nem volt megállás, huszonhat éve kutatom a kisbolygókat.
– Eleinte az üstökösökre koncentrált. Miért váltott át a kisbolygók tanulmányozására?
– Az üstökösök felfedezése az egyik legnagyobb presztízsű dolog a csillagászatban. Ám, ha az ember üstököst néz, előbb-utóbb eljut a kisbolygókig, az apróságokig. Először csak a legnagyobbakat és legfényesebbeket nézi, aztán rájön, hogy fel is lehet fedezni újakat. Engem a csillagászatban sosem az asztrofizika érdekelt, hanem inkább a felfedezés, az észlelés. Tudás, tapasztalat és szerencse is kellett ahhoz, hogy észlelő csillagász legyen belőlem.
– Hazánkban nincs még egy ember, akinek a nevéhez ennyi új égitest felfedezése fűződne. Számon tudja tartani, hogy mennyi?
– 893 megszámozott kisbolygó fűződik a nevemhez, és még körülbelül ugyanannyi vár, úgyhogy olyan 1600 körül fogok végezni. Ezzel be lehet kerülni a világon az első tízbe az emberi kutatást tekintve. Az automaták egy másik liga, a nagy programok más léptékűek, azok olyan százezres nagyságrendben észlelnek.
– Ez csak azoknak a kisbolygóknak a száma, amelyeket ön rögzített elsőnek a nemzetközi katalógusban. Hogy zajlik ez a folyamat?
– Az 1600 az inkább ötezer, mert legalább ennyit észleltem a képeken, amelyek akkor még nem voltak benne a katalógusban. Valójában nagyon sok kisbolygóról kiderül, hogy ugyan öt-tíz éve már észlelték, de akkor még nem került be a katalógusba. Ugyanis, mire összeáll a kép, hogy tényleg egy kisbolygóról van szó, kiderülhet, hogy 20-25 évre visszamenőleg már észlelték egy-egy részletét, csak nem lehetett észlelni a pályaívét. Rendre előfordul, hogy kapom az értesítést, kiderült a megfigyelésemről, egy most talált kisbolygónak a húsz évvel ezelőtti észlelése, és ugrik egyet előre a számláló.
– Rendben, ugrik a számláló, de mi haszna van ennek az emberiség számára?
– Az általános kultúrához kapcsolódó oldala az, hogy megismerjük a körülöttünk lévő világot, ez az eredetünknek is valamiféle kulcsa. Az én fő kutatási területemnek, a Földet súroló kisbolygóknak van gyakorlati haszna is, hiszen még ha ritkán is, de előfordul, hogy veszélyes kisbolygók is érkeznek a légkörbe, és ezek felderítése gyakorlati haszonnal bír. Már nem a valóságtól elrugaszkodott dolog a kisbolygók bányászata: ma még talán távolinak tűnik, de valószínűleg még ebben a században meg fog valósulni, hogy gazdasági hasznot hajt egy ilyen apró égitest.
– Ezért váltott a föld körüli kisbolygók kutatására?
– A Mars és a Jupiter keringési pályája között található kisbolygó-főövben gyakorlatilag elfogytak a – magyarországi technikai parkkal elérhető – kisbolygók. Ezért nyergeltem át arra, amire alkalmasabbak a technikai lehetőségeink. Mára már a munkám több mint kilencven százalékát teszi ki a Föld-súroló kisbolygók keresése.
– Hogyan kell a folyamatot elképzelni?
– Mozgást keresünk: ehhez filmet kell csinálni – mondjuk, három képből már lehet is –, és különböző szoftverek alkalmazásával megkereshető az elmozdulás. A képeket szabad szemmel átnézve keresem az égitesteket. Kissé leegyszerűsítve: ami gyorsan megy, az közel van. Néhány perces eltéréssel csinálunk képeket a csillagos ég ugyanazon területéről. Mivel a körülöttünk lévő csillagok mozgása olyan lassú, hogy minden fénylő pont egy helyben lebeg, így kizárólag azokat a fénypontokat kell keresni, amelyek elmozdultak a két expozíció között. Ezeket a – szakmai nyelven – fityegő foltokat régen két, különböző időben készült fotólemezen kellett összehasonlítani, de mára már az új technológiáknak köszönhetően sokkal gyorsabb megoldások is léteznek. Pont abban az évben, amikor kezdtem – 1997-ben – cserélték le a lemezeket digitális detektorra a távcsőben. Gyűlt a tapasztalat, megjelentek a piacon a keresőszoftverek. A piszkéstetői távcső – a kereskedelemben jelenleg kapható legnagyobb, 116 megapixeles – kamerájával dolgozunk. Nem sok, maximum tucatnyi távcső van a világon, ami ilyen hatalmas látómezőt ad: 36 teleholdnyi területet rögzít egyetlenegy fotón az égből. Ezzel a kiváló eszközzel sikerült – a NASA-n kívüli térségben – gyakorlatilag a legismertebb, föld közeli kisbolygókereső nagyhatalommá tenni Magyarországot. Az ember azonban továbbra sem nélkülözhető a folyamatból, az elmozduló égitesteknél mind a mai napig szükséges az emberi beavatkozás, és szerintem ez még egy jó darabig így is lesz.
– Mi történik, amikor valaki talál egy égitestet a megfigyelések során? Kit illet meg az elnevezés joga és mik a szabályai?
– Természetesen fel kell jegyezni, hogy mikor, és az ég melyik részén azonosította a foltot, továbbá azt is, milyen irányban haladt a két expozíció során. Ennek alapján az első beküldőé lesz a felfedezés érdeme, aminek következtében őt illeti meg az elnevezés joga. A számozás után hab a tortán a névadás, amelyet egy bizottság koordinál, és a Nemzetközi Csillagászati Unió hagy jóvá. Vagy nem. Nemrégiben a Selye elnevezést azzal utasították vissza, hogy a stresszkutatásban jeleskedő Selye János – szerintük – a dohánylobbi embere volt. Görgei tábornok nevét pedig azzal szavazták le, hogy a mostani komoly háborús helyzetben nem szép dolog hadvezérről elnevezni egy kisbolygót. Politikusokról és katonákról száz évvel a haláluk után lehet kisbolygót elnevezni, úgyhogy Deák és Kossuth már névadó lehetett. Házi kedvencek neve sem adható, tehát Cirmi vagy Bodri nevű kisbolygót biztosan nem fogunk találni. Kincsemet igen, mert – ugyan néhány hónap huzavona után – elfogadták, hogy nem háziállat, hanem versenyló. A kereskedelmi alapú névadás is tilos, tehát nem fizethetek azért, hogy magamról nevezzek el egy kisbolygót, de a márkanevek sem választhatók. Béres József sem lehetett névadó, mert a Béres-termékek miatt reklámnak minősülne.
– Három olyan kisbolygót is felfedezett, amelyek aztán be is csapódtak a földbe. Lehetséges akár egy negyedik is?
– Amikor felfedeztem az első becsapódó kisbolygót, meg voltam róla győződve, hogy véletlen, és arról is, hogy biztos nem lesz több ilyen. A másodiknál ugyanezt gondoltam, de amikor megtaláltam a harmadikat, elfogadtam, hogy ezt meg lehet csinálni többször is, és most már nagyon várom a negyediket, hogy megelőzzem azt az amerikai kollégát, aki szintén hármat fedezett már fel. Az is jó érzéssel tölt el, hogy a Németországban becsapódott – legkisebb – kisbolygó egy darabkáját itt őrzöm a fiókomban.
– Ennyi sikerrel a háta mögött mik a tervei a jövőre nézve?
– Szeretnék újabb üstököst találni, és még további becsapódó kisbolygókat. Az lenne az álmom, hogy egy-két újabb távcsővel megduplázzuk, megtriplázzuk a területet, a felfedezések számát. Az eszközvásárlás persze pénzkérdés, ennek a forrását kutatjuk, keressük most nagyon. A tudásunk már megvan hozzá, ezért jó lenne egy olyan kisbolygóközpontot létrehozni, amivel már nemcsak kullogunk a NASA programjai után, hanem melléjük tudunk zárkózni. Ez nagy dolog lenne ilyen picike országként.
Sárneczky Krisztián a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének munkatársa, öt szupernóva, három nóva és három üstökös, valamint több mint 700 számozott főövbeli kisbolygó és több mint 200 föld közeli objektum felfedezője. 2022. január 1-jén ő fedezte fel az év első üstökösét: a C/2022 A1 a Sárneczky nevet kapta. A tudós a Magyar Csillagászati Egyesület elnökségi tagja, az üstökösök szakcsoport vezetője, a Pannon Csillagda kutatási programjának szakmai vezetője, a Meteor folyóirat rovatvezetője. Nevét 2017. október 5-től a 10258 Sárneczky, kislánya nevét a 266622 Málna kisbolygó őrzi. A Nemzetközi Csillagászati Unió (International Astronomical Union, IAU) idén választotta tiszteletbeli tagjává
.
Sárneczky Krisztián nagyon büszke az űrből érkezett jövevényére
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu