Az élet éppen elég hosszú

Szavai valósággal beleívódnak az ember lelkébe, és egy életen át elkísérik. Hivatásszeretetével, határozott, mégis közvetlen, türelmes jellemével, utánozhatatlan stílusával sok tanítványa életét formálja. Egy igazi alkotó, szervező és közösségi ember, aki képes meglelni a boldogságot a legtisztább egyszerűségben. Dr. Balázs Géza nyelvészt, néprajz- és kultúrakutatót a szakmai elhivatottságon túl a személyes megéléseiről kérdeztük.

InterjúB. Pintér Dalma2025. 05. 12. hétfő2025. 05. 12.

Kép: Balázs Géza nyelvész 20250404 Budapest fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld, Fotó: Németh András Péter

Az élet éppen elég hosszú
Balázs Géza nyelvész 20250404 Budapest fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

Hol gyökerezik ez a sokrétű tudásvágy és a példás alkotási kedv? 

– A családom jut eszembe: édesapám nyelvész, tanár volt, édesanyám külkereskedelmi ügyintézőként dolgozott, négyen voltunk testvérek. Gyermekként a szüleink engedték, hogy igazán szabadok legyünk: a kőbányai otthonunk hatalmas kertjében olykor teljes napon át alagutakat ástunk, várat építettünk, hittel és igyekezettel. Másik élményem, hogy A magyarság néprajza kötetekben szereplő falusi házakat, tárgyakat telenként a cserépkályha mellett rajzolgattam. Hogy miért? Nem tudom. Érdekelt, hogy az emberek például a XIX. században miként éltek. Talán egyfajta romantika vezetett, de ma inkább úgy vélem: elkötelezettség lakozott bennem a nép iránt. 

Az első írásai tizenévesen, a Pajtás című képes gyermekújságban jelentek meg. 

– Egész pontosan 1970 áprilisában látott napvilágot a Felfedezték Bene-várát című apró tudósításom, ami egy Mátrafüreden töltött családi nyaralásunk élményeiből íródott. Apukám javította ezt és a hasonló kezdeti próbálkozásaimat. Általános iskolában, gimnáziumban és az egyetemen is alapítottam lapot, de vezettem iskolarádiót is. Az ELTE BTK magyar–népművelés szakára jelentkeztem. Az első év végén felvettem a néprajz szakot. Véletlenül váltam nyelvésszé: megkaptam egy ösztöndíjat, majd tanársegédi állást, később adjunktus, docens, professzor lettem. 2021-ben hívásra a Színház- és Filmművészeti Egyetemre mentem, ahol jelenleg a doktori iskolát vezetem. Nagyszerű érzés egyszerre tudományos és művészeti közegben lenni. Hamvas Béla szerint a művészet: léttöbblet. 

A családján túl akadnak további példaképei, akik terelték, vezették az útján? 

– Hálás vagyok a szüleimnek. De az összes tanáromnak is, legtöbbjüket ma is név szerint fel tudom sorolni. Azoktól is tanultam, akik akkor nem álltak közel hozzám. Konkrét példát említve: népművelés szakon az egyik oktatóm heti háromórás előadása nagyon untatott. Negyven évvel később írt nekem egy levelet, hogy követi a szakmai pályámat, és elküldi az egyik kötetét. Zseniális könyv volt. A száraz ismeretek, amiket a tanórán elmondott, az évek során elméletté értek, és elolvasva bennem is visszhangra találtak. A tanulság pedig az: lehet, hogy valami elsőre nem vonzó, de később kiderülhet, hogy nagyon is fontos, bennünket építő. 

A Partiumi Keresztény Egyetemről való búcsúkor az egyik diákja azt írta: „példamutató hivatásszeretetével és emberségével formálta az életemet”. Miben rejlik a titok, hogy valósággal rajonganak önért a diákjai? 

– Jólesik ez az elismerés, de le kell szögezni, hogy – természetesen – akad ellentétes példa is. Ámbár sokszor kapom azt a visszajelzést, hogy meg tudom szólítani a tanítványaimat. Valószínűleg ez a közvetlenségemből fakad: életem jó nagy része egyetemisták körében telt, értem a fiatalok nyelvét. Egy évig szakközépiskolában, karosszérialakatosokat is tanítottam. Bár a magyar nyelv és irodalom a szakterületüktől távol állt, büszke vagyok arra, hogy fel tudtam kelteni az érdeklődésüket. 1982-ben barátaimmal elindítottuk az országos diákrádiós és diákújságíró táborokat. Ha jól számolom, idén a 42. lesz, igaz, már a tanítványaim szervezésében, és most úgy tűnik, hogy ez a hasznos közösségi-szakmai együttlét engem is túl fog élni. 

A közösségszervező tevékenysége egyik-másik részének (például a 25 éves Bolyai Önképző Műhelynek) az egyetemi éveim alatt jómagam is részese lehettem. 

– Egyik belső hajtóerőm, hogy többen, együtt, közösségben csináljunk valamit. Ez valódi boldogságérzés. Családommal rengeteget kirándultunk a Budai-hegyekben, a Pilisben. Majd többnapos szervezett túrákon összebarátkoztam a Magyar Természetbarát Szövetség gödöllői vezetőivel. Velük társadalmi munkában turistautakat festettünk a Gödöllői-dombvidéken, egyszer erdőtüzet is oltottunk Isaszegen. Hálás vagyok a sorsnak, mert ugyan minden feladatomnak természetes része a „robotmunka”, de mellette megadatik az alkotás lehetősége, amiben örömöm telik. Talán ez a titka az eddig ki nem hunyó szakmai elhivatottságnak, a folytonos cselekvésnek. 

Izgalmas, ahogyan a tudományágak kapcsolatát átjárhatónak mutatja meg: márkanevek antropológiája, firkálások a gödöllői HÉV-en – hogy csak néhányat említsünk a tanulmányaiból. 

– Dömötör Tekla, Balassa Iván, Fábián Pál, Szathmári István, Fónagy Iván, Hankiss Elemér, Buda Béla – nagy példaképeim habitusa, a világhoz való hozzáállása hasonló volt. Mindkét kutatói típussal rokonszenvezek: egyszer elmélyülni például egy szó etimológiájában, máskor pedig tág összefüggésében látni, láttatni a dolgokat. A nyelvészetbe szívesen viszem be a néprajzot, az irodalmat vagy a kulturális antropológiát. Folyamatosan legalább száz téma jár a fejemben, sosem féltettem az ötleteimet másoktól, főleg nem a diákjaimtól. Ekképpen is igyekszem valamit visszaadni abból, amit kaptam a tanáraimtól, a társadalomtól, a közösségtől. Ha pedig másokat is érdekel, amit írok, elmondok, az igazán boldoggá tesz. 

A legfőbb szakmai eszközével, a nyelvvel kapcsolatban sokszor említi, hogy mindent áthat. 

– Anyanyelvünk emberi, közösségi létünk alapja. Édesapám, P. Balázs János, aki munkatársa volt A magyar nyelv értelmező kéziszótárá-nak, ezt írta bele a nekem adott kötetbe gyöngybetűkkel: „Géza fiamnak sok szeretettel emlékeztetőül arra, hogy számunkra a legszebb tudomány anyanyelvünk ápolása”. Akkor még nem egészen értettem ezt a felfokozott érzelmet. Azóta persze sok százezer mondatot írtam a nyelvekről, főleg a magyar nyelvről, és ezerszeresen tudom bizonyítani Martin Heidegger német filozófus állítását: A nyelv a lét háza. Vagyis nemcsak egyszerűen az együvé tartozásunk, hanem a megmaradásunk jelképe és ereje, valódi kincsünk. S ha jól bánunk vele, akkor az visszahat ránk, segíteni fog mindenben. 

Az első külföldi expedícióját 2005-ben tette meg, azóta pedig kétszer körbejárta a földet egykori, összeomlott, eltűnt vagy éppen most vészjósló jeleket mutató civilizációk után kutatva. 

– Elmúltam negyvenéves, amikor 2005-ben Guatemalában, az őserdőben megpillantottam a hegyből kibomló maja piramisokat, magával ragadott az ősi kultúrák világa. A következő években számos romvárost bejártam Közép-Amerikában, Ázsiában és Óceániában. Az összeomlott kultúrák világa arról győzött meg, hogy nagyon kell vigyáznunk a környezetünkre, a kultúránkra, a nyelvünkre, magunkra, mert az ember alkotta világ törékeny. Óriási kultúrák omlottak össze, tudásuk nagy része elveszett, fantasztikus építményeiket, az adott korszak legnagyobb csodáit visszavette a dzsungel. Nehogy mi is így járjunk! Igyekszem erről sokat írni és beszélni. 

Tudom, hogy a tiszai evezés szintén nagy szerelem az ön életében. 

– Az előbbi küldetés, vagyis a világjárás inkább rám talált, mintsem tudatosan vágytam vagy készültem volna rá. Nekem ugyanis Magyarország a teljesség. Váci Mihály írja: mindenütt otthon. Ez igaz rám is, bármerre járok a Kárpát-medencében: akár, ha katona vagyok Hódmezővásárhelyen, tanár Egerben, Nagyváradon vagy éppen evezek a Felső-Tiszán. Ez utóbbit minden évben megteszem. A lényeg nem elsősorban a sport, hanem a magával ragadó jó érzés, öröm, a legmagyarabb folyó élménye. A lassan kanyargó Tisza, a friss levegő, a vízen megtett kilométerek a szellemi és fizikai felfrissülést jelentik nekem. 

A honlapján egy keleti bölcsesség áll: az élet épp elég hosszú. Mit jelent ez? 

– Azt, hogy használd ki az időt, amit a Jóisten ad neked, és legyél elégedett azzal, ami körülvesz, amit kaptál. Törekedj a jobbra, de feleslegesen ne vágyakozz. Ezzel a hozzáállással élem a napjaimat. Szeretek sétálni, szemlélődni, megkóstolni egy korty pálinkát (több könyvet is írtam erről), zsíros kenyeret enni, evezni a Tiszán, sátorban aludni, társaságban lenni, beszélgetni, kávézni, és hitet, reményt sugározni. Hamvas Bélával egyetértve állítom: nincs annál nagyobb boldogság, mint amit a legtisztább egyszerűség tud adni. 

Balázs Géza nyelvész-04
Fotó: Németh András Péter

 

Névjegy

Dr. Balázs Géza nyelvész, néprajz- és kultúrakutató, egyetemi tanár az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Mai Magyar Nyelvi Tanszék kötelékében dolgozott harmincnyolc évig, közben egy évtizedig a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszéken oktatott, annak több ízben vezetője volt. 2021 óta a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskoláját vezeti. Egyebek mellett a 150 éves Magyar Nyelvőr felelős szerkesztője, az E-nyelv Magazin szerkesztője. Számos könyv, rádió- és televíziós műsor, társadalmi megbízás kötődik nevéhez. Megírta a magyar nyelvstratégiát. Legújabb kötete, a Szélárnyékban című művészetkritikai írásokat tartalmazó monográfiája 2024-ben látott napvilágot. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek