Csoda történt Péten!

Hetekkel ezelőtt még üzleti gondjairól cikkezett a sajtó, most úgy tűnik, Bige László vállalkozása szerezheti meg a peremartoni műtrágyagyárat. Ugyanakkor felmerülnek versenyjogi aggályok, mert szinte egy kézbe kerül a hazai műtrágyagyártás. A péti gyár egyébként a jövő héten indul.

IparkodóO. Horváth György2009. 02. 13. péntek2009. 02. 13.
Csoda történt Péten!

Szerda este megérkezett a péti Nitorgénművek számlájára az állami mentőcsomag 10 milliárd forint képében. Ennek segítségével a jövő héten indulhat meg a gyártás, mely már 3,5 hónapja szünetel Péten. Bige László cégtulajdonos a Napi Gazdaságnak beszámolt arról, hogy 200 munkást vesznek fel az induláshoz.

Azt a hírt  viszont nem erősítette meg Bige, hogy napokon belül megvenné a finn tulajdonban lévő peremartoni műtrágyagyárat. Bár nem is cáfolta, hogy hozzá kerülne az évente 100 ezer tonna  műtrágya-hatóanyagot előállító Transcenter nevű üzem. A Szabad Fold on-line viszont arról is értesült, hogy versenyjogi aggályokat vethet fel az üzlet, mert ezzel szinte egyeduralkodóvá válhat a Bige-csoport a hazai műtrágyagyártás területén: a szolnoki és a péti gyárak mellé kerülne harmadikként a peremartoni, amely már legalább fél éve nem üzemel, igaz Bige szerint korszerű technológiával rendelkezik.

A hazai műtrágyaigény 400-500 ezer tonnára tehető. Ennek nagy részét importból lehet fedezni, mely jelenleg is rendelkezésre áll – erről nagy integrátor-vállalkozások számoltak be a minap. Vagyis válságos helyzet akkor sem alakult volna ki, ha Pét nem indul el időben. Bár a 10+14 milliárdos állami mentőövet, a kivételes eljárást – a kölcsön fedezete sem volt teljesen tisztázott – éppen ezzel indokolta a kormányzat, hogy a hazai mezőgazdaság létszükséglete a péti vállalkozás talpon maradása.

Bige László érdeke is ez: a minap bejelentette, hogy tavaly rekordévet zárt – talán azért is mert, októbertől nem termelt?! -, s 8 milliárd forint nyereséget ért el. Sőt, 2009-ben is erre számít. De, ha mindez igaz, akkor a laikus szemlélőben felvetődik a kérdés: a 8 milliárdos nyereség mellé miért volt szükség 10+14 milliárd forintos állami hitelnyújtásra? Ha ennyi pénz van a cégben, vajon miért nem fizette ki az alapanyag-szállítókat – például a földgáz-kereskedő cégeket – a péti üzem, vajon miért nem termelt október óta, miért nem adott munkát több száz embernek?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek