Mégis lehet disznót vágni?

A civil szervezetek ismét megragadták az alkalmat, hogy felhívják a figyelmet a falusi turizmust veszélyeztető tényezőkre, illetve azokra az intézkedésekre, amelyek előmozdíthatják a szegmens sikerét. A szeptember 9-13. között zajló Őszi BNV keretében, az AGRÁREXPO-n közös sajtótájékoztatót tartott a témában több érdekvédelmi szervezet.

Iparkodó2009. 09. 11. péntek2009. 09. 11.

Kép: Lajostanya - tanyanap Vaspör-VelencĂ©n Zala megye Falusi turizmus vendĂ©glátás Ă©tkezĂ©s evĂ©s ebĂ©d vacsora fĹ‘zĂ©s szĂłrakozás kikapcsolĂłdás nyaralás szabadság 2009.05.16. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter

Mégis lehet disznót vágni?
Lajostanya - tanyanap Vaspör-Velencén Zala megye Falusi turizmus vendéglátás étkezés evés ebéd vacsora főzés szórakozás kikapcsolódás nyaralás szabadság 2009.05.16. fotó: Németh András Péter

A Magyar LEADER Szövetség valamint a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége által kiadott tiltakozással egyetértve már 45 civil szervezet a leghatározottabban tiltakozik az ellen, hogy a júniusban elfogadott 2010-es adótörvények értelmében 2010. január 1-től megszüntetik a falusi vendégasztal adómentességét, illetve az őstermelők, kistermelők SZJA kedvezményét. Érveikről már korábban részletesen beszámolt a turizmusonline.hu.

A Magyar LEADER Szövetség elnöke, Szabadi János ezúttal arra is rámutatott, hogy az UMVP III. és IV. tengelyében idén 1565 pályázat érkezett falusi turizmus témakörben, a támogatási igény mintegy 36,9 milliárd forint volt. Ebből 718 pályázat szálláshelyfejlesztést céloz 15 milliárd forintos támogatási igénnyel. A szövetség elnöke attól tart, hogy a pályázatok megvalósulását és sikerét veszélyezteti, hogy időközben arról döntöttek, hogy a pályázók adókedvezményét megszüntetik.

Szabadkai Andrea, a Szövetség az Élő Tiszáért program koordinátora zseniálisnak nevezte a falusi vendéglátásra jelenleg még érvényes adózási szabályokat, mert azok arra ösztönzik, abban teszik anyagilag érdekeltté a falusi szálláshely-szolgáltatókat, hogy vendéglátó szolgáltatást is nyújtsanak a turistáknak. A több lábon állás támogatását Szabadi szerint nem megszüntetni, hanem erősíteni kellene. Ezért szervezetüknek az a javaslata, hogy az állam a falusi vendéglátók és az őstermelők által végzett terményfeldolgozást és annak értékesítését is támogassa, így elkerülhető volna, hogy önköltségi ár alatt kényszerüljenek eladni jó minőségű idényterményeiket.

Mely országnak mennyit ér a falusi turizmus? Szabadkai azt is elmondta, hogy több szövetséggel közösen kérdőívet állítottak össze és küldtek el 22 ország illetékeseinek, hogy megtudják, náluk milyen intézkedésekkel támogatja a kormány a falusi turizmust. Az eredményeket várhatóan tavasszal összesítik és hozzák nyilvánosságra. A mára már 39 civil szervezet támogatását élvező kistermelői rendeletmódosító javaslatról részletesen írtunk.

Szabadkai Andreától megtudtuk, hogy a májusban beterjesztett javaslatról az egyeztetés során az agrártárca illetékese azt ígérte, hogy nyár végére összeáll az FVM számára is elfogadható módosító javaslat, s azután a civilekkel paragrafusról paragrafusra egyeztetve, ez év végére elkészülhet a javaslat, amit elfogadásra előterjesztenek. A hatósággal való egyeztetés során arra is ígéretet kaptak, hogy a disznóvágásra vonatkozó szabályozásra olyan nemzeti intézkedési tervet fogadnak el, amely lehetővé teszi a falusi vendéglátók számára, hogy az otthon, megfelelő higiéniai és állatvédelmi körülmények között levágott állat húsából készült termékeket a vendégeik számára értékesítsék.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek