Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kínában és néhány kelet-ázsiai országban ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. A vírus már három áldozatot is szedett. Tömeges járványtól egyelőre nem kell tartani, de nem árt megtenni az óvintézkedéseket.
Január elején Kínában a H5N1 néven ismertté vált vírus három ember halálát okozta. Az esetek, korábban nem fertőzött, egymástól földrajzilag jól elhatárolt területeken történtek, így egyelőre nem beszélhetünk járványról. Hogy ennek az esélye a későbbiekben is minimális legyen, a kínai kormány magas fokú riasztást rendelt el, és megteszi a lehetséges óvintézkedéseket. A közegészségügyi állapotok és a higiéniás körülmények azonban felülírhatják e törekvéseket. A hatóságok első lépésként lezárják és fertőtlenítik azokat a piacokat, ahonnan a megbetegedéseket okozó szárnyasok származnak. Chen Zhu, a kínai egészségügyi miniszter felszólította a kórházakat, hogy fordítsanak több forrást a betegség diagnosztizálására és kezelésére. Egészségügyi szakértők, mindezek ellenére az elkövetkező néhány hónapban az áldozatok létszámának növekedését várják.
A vírus ugyanis elsősorban a téli és tavaszi időszakban aktív, az esetek több mint 70 százaléka ilyenkor történik. A járvány terjedését ráadásul elősegítheti a kínai holdújév is, mert ilyenkor szárnyasok milliói kerülnek az ünnepi asztalokra, amelyek között könnyen lehet vírusgazda is. A megélénkülő kereskedelem mellett pedig a farmok ellenőrzése is megnehezül.
„Aggasztó, hogy beszélhetünk „alig fertőzött” szárnyasokról, amelyek hordozzák és át is képesek adni a vírust, de most nem mutatják a jellegzetes tüneteket, és nem pusztulnak el a betegségtől.” – mondta Dr. York Chow, a hong kongi élelmiszer és egészségügyi hivatal vezetője. Továbbá aggodalomra adhat okot az is, hogy az egyik haláleset olyan területen történt, ahol a madarak nem hordozták a vírust. Így meglehet, hogy egy emberben mutálódott új változattal kell szembenézni.
Kína a világ legnagyobb baromfi állományával bír, így a vírus könnyedén nagy pusztítás tud végezni. Csak tavaly decemberben 370 ezer szárnyast pusztítottak el a H5N1 jelenléte miatt. A vírus más országokat is sújt, Nepálban és Indiában is megjelent, igaz ott ez „csak” milliónyi kacsa és csirke életébe került, emberi megbetegedésről nem szólnak a híradások.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu