Visszanyal az eperfagyi?

Alig telt el egy év, hogy az EU 2 százalékkal engedélyezte a tejtermelés közösségszintű növelését, s máris problémát okoz a sok tej. Ezért Brüsszel újra támogatni fogja a tejtermékexportot. Az adófizetők pénzéből.

Istállótól legelőigO. Horváth György2009. 01. 16. péntek2009. 01. 16.
Visszanyal az eperfagyi?

A nyomott világpiaci árakra hivatkozva javasolja azt Maria Fischer Boel, az Európai Bizottság mezőgazdasági komisszárja, hogy a közösség élessze fel a tejtermék kivitelének támogatását. Egy szót sem szólt azonban arról, hogy az EU-ban azért alakultak ki olyan tej- és tejtermék készletek, melyeket az exportpiacokon kellene értékesíteni, mert egy éve az EU – többek között magyar tiltakozás ellenére – hozzájárult a termelés 2 százalékos növeléséhez.




A mezőgazdasági biztos kezdeményezi, hogy már a jövő héten újítsák fel a 2007-ben felfüggesztett tejintervenciót. Márciustól pedig vásároljon fel vajat és tejport. 30 ezer tonna vajat tonnánként 2218 euróért, 109 ezer tonna sovány tejport 1698 euróért vennék meg. Aztán ezt a tételt még nem bejelentett mértékű exporttámogatással unión kívüli országokba adnák el.

Boel szerint a mostani helyzet azért alakult ki , mert a világpiaci árak zuhanni kezdtek tavaly, és Új-Zéland nagy mennyiségben, nyomott áron hoz forgalomba tejterméket. Azt is elmondta, hogy az EU-n belül is estek az árak. Arról viszont nem számolt be, hogy ez azért történhetett meg, mert Brüsszel tavaly januártól engedélyezte a termelés 2 százalékos felfuttatását. Emiatt német, magyar, szlovák tejtermelők demonstráltak az év folyamán.

Nem véletlenül: a tej felvásárlási ára egész évben csökkent, összességében majdnem 30 százalékos volt az árzuhanás január és december között.
Most viszont a közösségi kasszához kell nyúlni, hogy viszonylagos egyensúly alakuljon ki: magyarán egy korábbi rossz döntést úgy próbál Brüsszel helyrehozni, hogy az adófizetők euró százmillióit fogja felhasználni erre.

Ahogy az sem került szóba, hogy a nagy bajban lévő gabonaágazattal mi lesz. Ott ugyanis fel sem merült, hogy visszaállítsák a korábbi intervenciós rendet. Nem, ott sikerült olyan szabályokat hozni, mely elrettenti a gazdákat. Pedig eurómilliárdoktól esnek el ebben a szezonban a növénytermesztők. Ki érti ezt?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek