Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tavaly év végéhez hasonló demonstrációkat helyeztek kilátásba a válságban lévő tejtermelők. Felszólítják a kormányt, és Brüsszelt, hogy azonnali intézkedésekkel javítsanak a helyzeten, amelyek növelik tej felvásárlási árát és a termelők bevételét. Ha nem, eltűnik a tehén Közép-Európából - hangzott el a MOSZ mai tanácskozásán.
Csak összefogással tehet valamit az unióban az újonnan csatlakozott országok. Ezért elképzelhető, hogy a magyar tejtermelők egy időben, összehangoltak szerveznek tiltakozó akciókat Szlovákiában és Csehországban. A régióban ugyanis tarthatatlan a helyzet: mindenhol a nyugati, nyomott árú tejet és tejterméket forgalmaznak a boltok, leszorítják és tönkre teszik a helyi tejfeldolgozást és tehenészeteket.
Mindez a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) mai ülésén hangzott el, ahol a megyék küldöttei számoltak be a kialakult tejpiaci helyzetről, s meghívták szlovákiai kollégájukat is.
Itthon 45-68 forint között változik a tej átvételi ára, ami egy éve még 90-95 forint volt, novemberben pedig 65-70 körül alakult. Az önköltség átlagosan 75 forint, vagyis a tehenekből nemcsak tejet, hanem veszteséget is fejnek a tehenészek.
Nem is bírják már sokan: vágóhídra viszik az állományt, illetve szerencsésebb esetben vevőt találnak rá. No nem magyart: ukrán és orosz felvásárlók viszik az állatokat. Ott ugyanis állami program működik, mert Putyin miniszterelnök vezette kormány elhatározta, hogy rövid időn belül önellátó akar lenni tejtermelésből az óriási ország.
Aztán viszik a teheneket az olaszok is: sok magyarországi telep ugyanis olasz tulajdonban van, s a mostani gondokat megunva tulajdonosuk inkább haza költözteti a gulyáját, ott ugyanis megéri tejet termelni. Eddig összesen 11 ezer vemhes üsző - a jövő tejelő tehenei - hagyta el az országot, s ad tejet más nációbeli tehenészeknek.
Nem jobb a helyzet Szlovákiában sem. Az ottani tejtermelők képviselője, Pastorek Sándor
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-parent:"";
margin:0cm;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
h2
{mso-style-next:Normál;
margin:0cm;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
page-break-after:avoid;
mso-outline-level:2;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
font-weight:bold;}
a:link, span.MsoHyperlink
{color:blue;
text-decoration:underline;
text-underline:single;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
{color:purple;
text-decoration:underline;
text-underline:single;}
p
{margin-right:0cm;
mso-margin-top-alt:auto;
mso-margin-bottom-alt:auto;
margin-left:0cm;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
span.title
{mso-style-name:title;}
span.lead
{mso-style-name:lead;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt;
mso-header-margin:35.4pt;
mso-footer-margin:35.4pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{page:Section1;}
-->
a MOSZ ülésen pontosan ugyanazokról a gondokról számolt be, mint magyar kollégái. Vagyis nyomott árak - ott akad olyan termelő, akitől 30 forintért akarják csak átvenni a tejet, ott már akkora tejüzem is bezárt, mint a székesfehérvári Alföldi Tej, korábbi Parmalat.
A mostani problémát nem a szlovák, vagy a magyar tehenészek okozzák, de nem is a tejipar. Ezt Brüsszel okozta, és csakis ő tudja megoldani. Két éve megemelték a termelési kvótákat, s azóta uniós szintű túltermelés van, amely tönkre teszi a kis, újonnan csatlakozott államok tejpiacát.
Itthon ugyanis annyi tejet termel az ágazat, mint a hazai fogyasztás, csakhogy erre rakódik rá még a kínálat 30 százalékát kitevő import, melyet a nagy láncok bonyolítanak le. És itt kezdődik minden probléma, mert a szakértők sem értik, miként lehet itthon literenként 108 forintért kínálni azt a német tejet, amelyet 80 forintért vesznek meg a tehenésztől, a doboz ára 25 forint és még a kereskedőnek is van haszna rajta? Hová tűnik a feldolgozási, raktározási, szállítási költség?
S felmerül a másik oldalról a kérdés: vajon miként lesz a 45-68 forintért felvásárolt magyar tejből 200-243 forintért kínált portéka a boltokban, mikor a tejipar átlagosan 135 forintért adja át azt a kereskedelemnek.
Miért pakol a nagy élelmiszerlánc jó 100 forintot rá a magyar termékre? Csak nem azért, mert ezzel kompenzálja az import - német, holland, lengyel, szlovák, cseh - tej nyomott árából fakadó veszteséget? Mert tény, hogy annyiba kerül az import tej, mint amekkora árrést alkalmaznak a kereskedők a magyar tejnél.
termelői, feldolgozói és fogyasztói ára
2008. január
2009. január
2009. jan./2008. jan. (%)
termelői ár (Ft/kg)
93
63
67
feldolgozói ár* (Ft/l)
157
153
86
fogyasztói ár* (Ft/l)
260
243
93
Forrás: AKI, * 2,8 % zsírtartalmúpasztőrözött 1 literes dobozos tej
Míg egy év alatt a tej felvásárlási ára 33 százalékkal esett, addig a tejfeldolgozók átadási ára a kereskedelem felé 14 százalékkal csökkent, s mindezzel párhuzamosan a fogyasztói árak a boltokban csupán 7 százalékkal mérséklődtek a literes dobozos tej esetében. Vagyis a tej felvásárlási árának csökkenésének legnagyobb haszonélvezője továbbra is a kereskedelem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu