Mézből gyarapodó pénz

Bár a tavalyi év végén az áruházláncokba került hamisított méz nem tett jót a hazai méhészek hírnevének, egy év alatt 20 százalékkal növekedett az ágazat árbevétele. A konyhára a legtöbbet most is az export hozta, sőt a forintgyengülés is jól jött nekik.

Istállótól legelőigSzabad Föld Online2009. 03. 12. csütörtök2009. 03. 12.
Mézből gyarapodó pénz

Mintegy 20 százalékkal, 17-18 milliárd forintra nőtt tavaly a méhészeti ágazat árbevétele, amelynek 90 százaléka exportból származott – közölte az MTI-vel Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Emlékeztetett, rá, hogy Magyarországon a méz felvásárlási árait a nemzetközi mézpiac határozza meg, ami már 2008 nyara óta történelmi csúcson van: több mint fél éve elérte a kilónkénti 3 dollárt, olykor meg is haladta azt. A dollár pedig sokat erősödött az elmúlt hónapokban, ami szintén hozzájárult a bevételek növekedéséhez.

Az áremelkedésben szerepet játszott az is, hogy egyre kevesebb méhcsalád termel mézet a világon, így a folyamatosan emelkedő kereslet meghaladja a termelést. Ugyancsak árfelhajtó hatása volt annak, hogy a világ élelmiszer-biztonságért felelős hatóságai tavaly a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt fektettek a mézminőség ellenőrzésére, fellépnek a mézhamisítás mindkét módja – a minőség- és az eredethamisítás– ellen is. Kedvező fordulatként értékelhető az is, hogy a forint gyengülése miatt is az európai mézcsomagolók egyre inkább a kelet-európai méhészek felé fordulnak.

A szakember hozzátette: a múlt év nyara óta a belföldi mézfelvásárlási árak is jelentősen emelkedtek, az akácméz kilójáé 580-ról 950 forintra, a virágmézé pedig 400 forintról 650-re. Ennek ellenére a magyar termelők nem tudták kihasználni a kedvező piaci folyamatokat, mert a méhészek többsége még az áremelkedés előtt, a világpiaci árakhoz viszonyítva nyomottabb árakon értékesítette a mézét.

Magyarországon az éves egy főre jutó mézfogyasztás mintegy 50 dekagramm, ami elmarad a 80 dekagrammos uniós átlagtól. Az 5000 tonna belföldi fogyasztásból mintegy 500-800 tonna az import, de Magyarországra tavaly ennél sokkal több, csaknem 3000 tonna méz érkezett. Ez a mennyiség nem a magyar fogyasztók asztalára került, mert az import nagy részét – feldolgozva – kivitték az országból. Tavaly  – a kedvezőbb időjárásnak köszönhetően – jobb lett a méztermés, mint 2007-ben. Ez főként a nyári, az akác utáni virágokról gyűjtött mézekre igaz elsősorban, például a napraforgóra, hársra. Az országban tavaly mintegy 28 ezer tonna mézet termeltek, ebből 25.500-at exportáltak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek