Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A tejtermelő gazdaságok harmada tűnhet el, ha nem emelkednek a felvásárlási árak. Ez a német helyzet. A magyar rosszabb, itt akár megfeleződhet a tehenek száma.
A német tejtermelők attól tartanak, hogy a jelenlegi válságos helyzet miatt jövőre tömegesen fognak csődbe menni a gazdák. Ha nem változik a helyzet, és továbbra is alacsony, literenként 20 eurócent marad a tej felvásárlási ára, akkor a gazdaságok egyharmada fog megszűnni, mondta a Neue Osnabrücker Zeitungnak a német tenyésztők szövetségének (BDM) elnöke. Ez mintegy 30 ezer gazdaságot jelent Németországban - számolt be a privatbankar.hu.
Az alacsony ár oka, hogy Európában 1-2 százalékkal több tejet állítanak elő, mint amennyit rentábilis áron értékesíteni lehet. A német parasztszövetség (DBV) elnöke szerint nem csak az a baj, hogy alacsony a felvásárlási ár, hanem az is, hogy európai összehasonlításban Németországban a legmagasabb a mezőgazdaságban használt dízel üzemanyag adótartalma: miközben Franciaországban ez mindössze 0,7 cent literenként, Németországban 40 cent. Ez összességében 800 millió többletkiadást jelent a német gazdáknak, amit egyébként beruházásra költhetnének.
A DBV elnöke kiemelte, hogy miközben a válság miatt "az autóipart körüludvarolja a kormány, a mezőgazdaság számára még mindig nincs programja".
Itthon még rosszabb a helyzet: a tehenészetek többségével a felvásárló nem köt egy hónapnál hosszabb szerződést, vagy ha köt, akkor semmiféle kötelezettséget nem vállal az átvételi árra. Akinek nincs szerződése, az kénytelen 40-45 forintért eladni egy liter tejet, aki szerződéssel szállít 60 forintot kap. Az önköltség átlagosan 70-75 forint. Ezen nincs mit magyarázni, a tehenészetek lassan fél éve csak veszteséget fejnek.
Sorra számolják fel a telepeket, s az állatok csak azért nem kerülnek a vágóhídra, mert az ukrán és orosz felvásárlók ezer számra viszik ki a vemhes üszőket és teheneket. Az idősebb állatok viszont nem kellenek, azok tényleg a mészárszéken végzik. Eddig nagyjából 20 ezer tejelő marha került határainkon túlra.
Eközben Brüsszel jóformán nem tesz semmit, mereven elzárkózik az ágazat további megsegítésétől. Igaz egy hónapja megkezdte az intervenciós felvásárlást és elindította az export támogatását, de az a magyar tehenészeken egyelőre nem segít. Az intézkedések főként a nyugati tejipari cégek számára jelentenek némi segítséget, mert leginkább a tejtermékek értékesítését segíti elő, és csak később és csak áttételesen hat majd valamikor a tej felvásárlási árára.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu