Az Európai Unió nagyon hallgat

Az Európai Unió nagyon hallgat tejügyben, kilenc hónapja képtelen megoldani a tejágazat válságát. A közösség tehenészei Völgységben találkoztak.

Istállótól legelőigSzabad Föld Online2009. 09. 26. szombat2009. 09. 26.
Az Európai Unió nagyon hallgat

A Tolna megyei Völgységben tanácskoztak szerdán az Európai Hegyitarka Tenyésztők Egyesülete 28. nemzetközi kongresszusának résztvevői. Az országok próbálnak közösen nyomást gyakorolni az unióra a tej alacsony felvásárlási ára miatt.
A Pannónia Mezőgazdasági Zrt. bonyhádi tehenészetét 15 ország, mintegy 200 szakembere látogatta meg szerdán. Az Európai Hegyitarka Tenyésztők Egyesülete 28. kongresszusára érkeztek, amelynek szervezését Magyarország először kapta meg - írta a teol.hu. Az egyesület 1962-ben alakult Münchenben, húsz európai ország tagja jelenleg. A program központja Siófok, innen látogattak el a résztvevők szerdán a Völgységbe, ahol a kakasdi faluházat és a teveli szarvasmarha telepet is megtekintették.

Bonyhádon Füller Imre, a Magyartarka Tenyésztők Szövetségének elnöke elmondta, jelenleg literenként 54-55 forintot adnak a felvásárlók a termelőknek, ami úgy 15 forinttal kevesebb, mint amennyibe egy liter tej előállítása kerül. Kérdésünkre válaszolva hozzátette, ennek ellenére egy magyartarka tenyésztőről sem tud, aki becsődölt volna.

Ennek oka, hogy ez a fajta kettőshasznú, ami azt jelenti, hogy évi 11 ezer kilogramm tej termelésére is képes, de a húshasznosítása is igen jó. Hazánkban a másféle állományok mintegy 30 százalékát levágták az utóbbi években, éppen az alacsony árak miatt. Füller Imre szerint e folyamat miatt stabilizálódni látszik a tejpiac.

Aláhúzta, hogy a hazai tenyésztő szövetségek összefogtak: négy szervezet írt alá egy petíciót, amit a program kaposvári rendezvényén Gráf József agrárminiszternek adnak majd át. Örömét fejezte ki, hogy néhány uniós tagállam is csatlakozott hozzájuk, a beadványt ugyanis dr. Jozef Kucera, a Szarvasmarha-tenyésztők Európai Szövetségének elnöke és dr. Georg Röhrmoser főtitkár is aláírta.

Úgy gondolják, hogy az Európai Unió nagyon hallgat, és azt sejtik, nincs arra forrás, hogy a tejtermelőket támogassa. Annak ellenére, hogy nyilvánvalóan a tudtukra adta több tagország, hogy a gazdáknak a jelen helyzetben szüksége van támogatásra.

- Bizonyítékom nincs, de tudomásom szerint a feldolgozók közül sokan felvásárolják a termelőktől a tejet 54 forintért, majd a feldolgozás után felgyülemlő felesleget Olaszországba, Romániába adják el - tette hozzá Füller Imre.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek